Pracownicy FCA Poland oraz FCA Powertrain wywalczyli podwyżki

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 16.05.2019 13:41, red
Pracownicy FCA Poland oraz FCA Powertrain wywalczyli podwyżki
W lutym głośno było o pikiecie pracowników FCA Poland oraz FCA Powertrain. Pracownicy wywalczyli swoje.

Jak czytamy na stronie MOZ NSZZ Solidarność Fiat Auto Poland, po przeprowadzeniu konsultacji z pracownikami w środę 8 maja 2019 międzyzakładowa NSZZ Solidarność FCA Poland podpisała porozumienia wprowadzające podwyżki zbiorowe w FCA Poland oraz FCA Powertrain.

Ze względu na różnice w stawkach premii miesięcznej w FCA Poland podwyżka stawek zasadniczych wynosi 2,29 zł na godzinę (382,87 zł miesięcznie), co razem z 18-proc. premią daje wzrost płac o 451,79 zł. Natomiast w FCA Powertrain, gdzie premia jest niższa (13 proc.) stawki płacy zasadniczej wzrosły o 2,39 zł na godzinę (399,82 zł miesięcznie), zatem razem z premią jest to 451,80 zł miesięcznie.

Pozostałe postanowienia porozumień w obu spółkach identyczne – po przekroczeniu limitu 152 nadgodzin w ramach „sobót zbiorowych” (czyli po przepracowaniu 19 takich dniówek) wprowadzony został, wypłacany co kwartał, dodatek w wysokości 75 zł za każdą przepracowaną sobotę. Czyli o 25 zł więcej niż dotychczas wypłacany sobotni bonus.

Wyrównanie, braku podwyżki stawek od początku roku za pracę w „soboty zbiorowe” w okresie styczeń – marzec 2019 wypłacone zostało dodatkowo po 40 zł za każdą dniówkę. Również charakter wyrównania ma wypłacona razem z wynagrodzeniem za kwiecień nagroda w maksymalnej wysokości 1.350 zł (czyli trzy razy po 450 zł) przyznawana proporcjonalnie do czasu przepracowanego w okresie styczeń – marzec 2019.

Jednocześnie NSZZ Solidarność cały czas podtrzymuje propozycje niezwłocznego podniesienie wynagrodzeń za nominalny czas pracy (czyli bez nadgodzin) do oczekiwanego przez załogę poziomu minimum 3.500 zł netto („na rękę”) w przypadku pracowników produkcyjnych, zwiększenie dodatku produkcyjnego do poziomu 200 zł miesięcznie oraz podwyższenie kwoty dodatku zmianowego.

Ludzie mają godnie zarabiać za pracę przez pięć dni i 40 godzin na tydzień, a nie być zmuszani do stałych nadgodzin, rujnujących życie i zdrowie rodzinne – podkreśla Wanda Stróżyk, przewodnicząca NSZZ Solidarność FCA Poland.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy