Ludzie kultury zostali uhonorowani Ikarami

Region, Bielsko-Biała, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 13.01.2020 17:00, um Bielsko-Biała
Za nami 27. gala Ikara w Bielsku-Białej. Laureaci Dziedziny Kultura i Sztuka odebrali prestiżowe statuetki. Kto został wyróżniony?
Ludzie kultury zostali uhonorowani Ikarami
11 stycznia w Bielskim Centrum Kultury odbyła się 27. gala Ikara, której celem jest uhonorowanie osób, firm i instytucji, które swoimi działaniami probują kulturę i sztukę.


Za osiągnięcie roku 2019 statuetkę otrzymali Wiesław Dziubek i Wojciech Kominiak, autorzy cieszącej się ogromną popularnością książki "Bielsko-Biała i okolice w dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej". Za dotychczasową działalność w dziedzinie kultury i sztuki Ikara otrzymał wybitny artysta plastyk, Tadeusz Moskała.

Pierwsze wyróżnienie – Dyplom Honorowy Ikara – prezydent Jarosław Klimaszewski wręczył Teresie Adamus prowadzącej z sukcesami Chór Echo (który w 2019 roku obchodził 100-lecie swej działalności). Chór może poszczycić się bogatym repertuarem oraz wysokim poziomem artystycznym, który sprawia, że od lat zajmuje ważne miejsce wśród polskich chórów amatorskich. Koncertował niemal w całej Europie, był laureatem wielu międzynarodowych festiwali, ma na swym koncie liczne nagrody.

Tytuł Dobrodzieja Kultury 2019 otrzymały firmy Aqua S.A. i FCA Poland S.A. Obie firmy od wielu lat wspierają finansowo organizację miejskich imprez kulturalnych. W ubiegłym roku były głównymi sponsorami 20. jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Sacrum in Musica oraz 24. Festiwalu Kompozytorów Polskich im. prof. Henryka Mikołaja Góreckiego. Wsparły również finansowo organizację 17. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko, a także sponsorowały koncerty podczas dorocznych Dni Bielska-Białej.

Nominacje do Nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie Kultury i Sztuki Ikar za wybitne osiągnięcia kulturalne w roku 2019 otrzymali: Marta Gzowska-Sawicka - aktorka Teatru Polskiego obdarzona wyrazistą osobowością sceniczną i nieprzeciętnym talentem wokalnym za wybitne kreacje – w tym w ostatnim sezonie za rolę Wolanda w Mistrzu i Małgorzacie; Waldemar Lesiak – absolwent Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, od 1979 r. członek Związku Polskich Artystów Plastyków, autor wystawy Proste formy eksponowanej w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej - Starej Fabryce w roku 2019, która stała się wyjątkowym wydarzeniem odbijającym się szerokim echem w całym świecie artystycznym; Piotr Wisła – artysta plastyk zajmujący się grafiką użytkową, rysunkiem i malarstwem, autor wielu projektów i realizacji z dziedziny plakatu, książki, identyfikacji wizualnych wydarzeń artystycznych, a w 2019 r., autor wystawy w Galerii Starej Fabryki Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej zatytułowanej Osobna pora. Kolejną nominację otrzymali Wiesław Dziubek i Wojciech Kominiak, autorzy książki Bielsko-Biała i okolice w dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej wydanej z okazji 80. rocznicy wybuchu wojny, która jest kolejną ważną pozycją dokumentującą trudną i skomplikowaną historię naszego miasta, a została bardzo gorąco przyjęta przez czytelników. Nominację odebrał Wiesław Dziubek, pod nieobecność drugiego z autorów. Odebrał też statuetkę Ikara, bo to właśnie ta para autorów otrzymała najcenniejsze wyróżnienie.

Nominacje za dotychczasową wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki otrzymali: Małgorzata Słonka - polonistka, filmoznawczyni, związana z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku-Białej, autorka wielu wydawnictw i redaktorka znaczących pozycji książkowych, od kilkunastu lat naczelna kwartalnika Relacje-Interpretacje, sekretarz Międzynarodowej Rady Artystycznej podczas Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, autorka wielu wydawnictw promujących Tydzień Kultury Beskidzkiej, członkini Rady Programowej serii wydawniczej Biblioteka Bielska-Białej; Tadeusz Moskała - artysta plastyk, członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, członek i działacz Związku Polskich Artystów Plastyków, autor znaków firmowych, medali okolicznościowych, odznak oraz wielkopowierzchniowych ceramicznych płaskorzeźb, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w międzynarodowych konkursach, nominowany do Ikara 2008, 2017 i 2018; Zbigniew Micherdziński – wieloletni pracownik Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej i kierownik Galerii Sztuki ROK, promującej polską sztukę, kurator większości wystaw zorganizowanych w tej galerii, w tym ekspozycji unikatowej w skali kraju sztuki ludowej, współtwórca Beskidzkiego Centrum Zabawkarstwa Ludowego oraz Beskidzkiej Szkoły Folkloru, propagator tradycji i dziedzictwa kulturowego, nominowany do Ikara 2010.

Ikara za dotychczasową działalność w dziedzinie kultury i sztuki odebrał z rąk prezydenta Jarosława Klimaszewskiego Tadeusz Moskała.

Kapituła nagrody obradowała tym razem pod kierunkiem prof. Michała Klisia, autorem statuetki Ikara jest znakomity rzeźbiarz, bielszczanin Bronisław Krzysztof.

Po przerwie rozpoczął się koncert dedykowany przez prezydenta miasta wszystkim ludziom kultury i sztuki. Wystąpił Janoska Ensemble, kwartet wiedeńskich wirtuozów (pochodzących z Bratysławy), który zaprezentował najwyższy poziom umiejętności muzycznych i improwizatorskich. Znakomitym muzykom z powodzeniem towarzyszyła Bielska Orkiestra Kameralna. Całością dyrygował Adam Banaszak. Niezwykły koncert zakończył się bisami i owacjami na stojąco.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy