100 lat nieprzerwanych sukcesów

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Sport, MAGAZYN, Wiadomości, 20.09.2019 16:22, PAN
Polski Związek Narciarski jest jednym z największych i najbardziej utytułowanych związków sportowych w Polsce. PZN założony został 26 grudnia 1919 roku i w tym roku przypada 100-lecie jego działalności. Liczba sukcesów jest imponująca, a mistrzowie (Kowalczyk, Stoch, Małysz, Fortuna, Marusarz, Fijas) mają status
narodowych bohaterów. Najwybitniejszymi sportowcami byli reprezentanci klubów z Podhala i Podbeskidzia.

W ciągu 100 lat istnienia Polskiego Związku Narciarskiego polscy narciarze oraz snowboardziści wywalczyli wiele medali Zimowych Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw Świata, a także stawali na najwyższych stopniach podium w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Wywalczyli 15 medali olimpijskich (6 złotych, 4 srebrne, 5 brązowych), 35 medali w mistrzostwach globu, 32 medale w MŚ juniorów, 8 medali Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy oraz 12
Kryształowych Kul za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (4 Justyna Kowalczyk i Adam Małysz), po 2 Kamil Stoch i zespół skoczów).

Pierwszy medal imprezy mistrzowskiej wywalczył Stanisław Marusarz, który w 1938 roku w Lahti został wicemistrzem świata seniorów na skoczni K-70. Pierwsze złoto Zimowych Igrzysk Olimpijski oraz Mistrzostw Świata Seniorów zdobył dla Polski Wojciech Fortuna, który został mistrzem w 1972 roku w Sapporo. Jednak to XXI wiek obfituje w największe sukcesy polskiego narciarstwa – najpierw królem skoków narciarskich był Adam Małysz, następnie wielkie osiągnięcia w biegach narciarskich odniosła Justyna Kowalczyk, a obecnie kolejne medale dla Polski zdobywają skoczkowie na czele z Kamilem Stochem, trzykrotnym mistrzem olimpijskim i bielszczaninem Stefanem Hulą.