Mają swój złoty pociąg

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Kultura - Rozrywka, MAGAZYN, Wiadomości, 14.09.2019 10:00, PAN
Mają swój złoty pociąg

- Ten pociąg Kolei Śląskich „Powstaniec Śląski” symbolizuje coś, co jest mi szczególnie bliskie – że pamiętając o przeszłości jednocześnie bardzo mocno patrzymy w przyszłość, szukamy jak najlepszej przyszłości dla naszych rodaków. Twarze, które tu widzę – Wojciech Korfanty, Józef Rymer, pierwszy wojewoda śląski - to wielkie postaci z przeszłości, które są dla nas wzorem. My nie potrzebujemy legendy złotego pociągu, to są nasze własne legendy, nasi wspaniali przodkowie, którzy patrzą pewnie gdzieś tam z góry, jak my dzisiaj przebudowujemy Polskę – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Od wczoraj pasażerowie Kolei Śląskich mogą podróżować pociągiem nawiązującym do stulecia wybuchu Powstań Śląskich. Pierwszy kurs miał miejsce z Katowic
do Tychów, ale "złoty pociąg" pojawi się na wszystkich trasach, oczywiście w różnej częstotliwości.


„Powstaniec Śląski” wyróżnia się wyjątkową stylistyką i oprawą graficzną – ze złotego tła na podróżnych spoglądają m.in. uczestnicy katowickiej defilady z 1922 roku, kobiety w tradycyjnych ludowych strojach, ale również ikony śląskiej historii: Wojciech Korfanty, Józef Rymer, Alfons Zgrzebniok i Michał Grażyński. „Powstaniec Śląski” to inicjatywa marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego nawiązująca do obchodzonego w regionie jubileuszu 100-lecia Powstań Śląskich.

Autorem koncepcji dla identyfikacji wizualnej pociągu jest zespół instytucji kultury Ars Cameralis i Marta Gawin. Na pociągu umieszczono 26 sylwetek powstańców, postaci historycznych oraz przedstawicieli grup społecznych charakterystycznych dla okresu międzywojnia. Znajdziemy wśród nich mieszkańców Górnego Śląska pozujących w śląskich strojach, babcię z wnuczkami podczas pielgrzymki do Piekar Śląskich, mężczyznę z lamą prezentującego męski strój śląski czy młodą dziewczynę w mirtowym wianku, ubraną w odświętny strój zakładany podczas uroczystości Bożego Ciała. Nie zabrakło nawiązania do plebiscytu, który odbył się na Górnym Śląsku w marcu 1921 roku – symbolizują go m.in. mężczyźni niosący urny i pracownik Polskiego Komisariatu Plebiscytowego.

Wykorzystane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Wszystkie sylwetki są ponadnaturalnej wielkości, a grafika zdjęć została wykonana przy użyciu nieregularnego wielokąta przypominającego kształtem bryłę węgla. Postaciom nadano dwukolorowy, czerwono-czarny gradient przywodzący na myśl zarówno barwy narodowe, jak i przelaną przez powstańców krew. Z kolei kolor złoty został wybrany, aby podkreślić znaczenie Powstań Śląskich i zwycięstwa, którym było ostateczne połączenie Górnego Śląska z odrodzoną Polską. Jest on metaforą potencjału drzemiącego w regionie, ukrytego nie tylko w „czarnym złocie”, ale także w tutejszej kulturze i ludziach. Kolor złoty ma również symboliczne znaczenie w odniesieniu do Górnego Śląska – znajduje się bowiem w godle województwa.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy