Narodowy Fundusz Zdrowia nie chce płacić za specjalistyczne badania

Region, Żywiec, Polityka, Na sygnale, Wiadomości, 19.04.2019 19:50, PAN
Czyli służba zdrowia po reformie.
Narodowy Fundusz Zdrowia nie chce płacić za specjalistyczne badania
Starosta Żywiecki Andrzej Kalata [na zdjęciu] jest z natury spokojnym człowiekiem, ale każdego można wyprowadzić z równowagi. Doświadczonego samorządowca do furii doprowadził ostatnio Narodowy Fundusz Zdrowia, który podjął decyzje, że w żywieckich placówkach zdrowotnych badania tomografem komputerowym wykonywane będą tylko odpłatnie.Nie przyznano zaś w ogóle kontraktu na rezonans magnetyczny. Ponieważ Starostwo Powiatowe jest odpowiedzialne za szpitale, Kalata czuje się odpowiedzialny za zdrowie swych mieszkańców, wyborców. Wysłał stosowne pisma w obu sprawach do NFZ, na razie czeka na odpowiedź. Coś jest nie tak, bo w województwie śląskim tylko Żywiec został potraktowany w ten sposób.

Co więc mają zrobić pacjenci, którzy zostają przez specjalistów kierowani na takowe badania? Albo sięgnąć do kieszeni, albo wybrać się do szpitali położonych najbliżej, czyli Suchej Beskidzkiej i Bielska-Białej. Tyle, że na badania tomografem i rezonansem w zdecydowanej większości kierowani są ludzie starsi, którzy sami mają kłopot, by wybrać się w daleką podróż.

Zresztą trudno im się dziwić, skoro mieszkają w dużym mieście, w którym od dziesięcioleci funkcjonuje spory szpital, odprowadzają składki zdrowotne przez całe życie, a gdy sięgają do konstytucji, to tam jest czarno na białym, że mają niezbywalne prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Teraz NFZ tego prawa ich pozbawił.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy