Zgodnie z ustawą, wbrew rozsądkowi. Mieszkańcy nie mają głosu

Region, Żywiec, Polityka, Wiadomości, 21.04.2019 13:00, PAN
Zgodnie z ustawą, wbrew rozsądkowi. Mieszkańcy nie mają głosu
Posłanka ziemi Żywieckiej Małgorzata Pępek jest zdania, że uchwała zabraniająca wystąpień mieszkańców Żywca podczas sesji Rad Miasta jest złamaniem konstytucyjnego prawa obywateli. W mieście zasłaniają się tym, że ustawa o RODO nakłada na nich taki obowiązek.

Do tej pory po zakończeniu obrad w punkcie "wolne wnioski" głos mogli zabrać mieszkańcy. Mogli zadać pytanie radnym, burmistrzowi, specjalistom zapraszanym na obrady itp. Teraz nie mają już takiej możliwości, choć poza Żywcem takich zwyczajów nie wprowadzono.

O co chodzi? Otóż obrady rad gmin, powiatów i miast są transmitowane na żywo. Ale tylko obrady. Chodzi o to, by obywatel mógł zobaczyć, jak głosują i jaki sprawy podnoszone są w jego imieniu. Ma też prawo wybrać się na obrady i na żywo posłuchać co mają do powiedzenia wybrańcy.

W Żywcu uważają, że gdyby mieszkańcy mieli nadal możliwość zadania pytań, to podczas ich zadawania mogliby ujawnić dane osobowe, co jest zakazane. Posłanka Pępek złożyła w tej sprawie interpelację i ciekawe, jak na sprawę zareagują prawnicy.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy