13 nowiutkich autobusów na gaz CNG dotarło do bielskiego PKS

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 27.04.2020 17:27, INFORMACJA PRASOWA
W zajezdni bielskiego PKS/Komunikacji Beskidzkiej zaparkowało 13 nowych autobusów, zasilanych gazem CNG.
13 nowiutkich autobusów na gaz CNG dotarło do bielskiego PKS

Solarisy Urbino 12 CNG, wyprodukowane w Bolechowie pod Poznaniem zaczną wozić mieszkańców powiatu bielskiego w drugiej połowie maja. Teraz jest czas m.in. na rejestrację pojazdów oraz szkolenie kierowców i mechaników.

- Nowe autobusy są po prostu beskidzkie- dopasowane do tego terenu i naszych potrzeb, a przede wszystkim bardzo ekologiczne - mówi Paweł Sadza, wiceprezes zarządu bielskiego PKS.

Autobusy na sprężony gaz ziemny spalają ok. 43-45 m sześc. „Udało nam się wynegocjować, że każdy metr sześc. będzie kosztował 1,65 zł netto. Będzie to więc znacznie tańsze paliwo, niż dotychczas używane w naszym przedsiębiorstwie - dodaje wiceprezes Sadza.


Wszystkie zamówione pojazdy są 12-metrowe, przewiozą jednorazowo w komfortowych warunkach 90 pasażerów, w tym 32 na miejscach siedzących. Autobusy są wyposażone w klimatyzację, monitoring, wi-fi, gniazdka na USB, mają przyciemniane szyby i są niskopodłogowe. „Pojazdy są przyjazne pasażerom niepełnosprawnym, jest też miejsce dla psa- przewodnika osoby niedowidzącej”- mówi Radosław Ostałkiewicz, przewodniczący Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego, właściciela przedsiębiorstwa.

W ramach projektu „Rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego Powiatu Bielskiego - zakup taboru autobusowego” zakupiono 26 autobusów na gaz CNG. Reszta pojazdów ma dotrzeć w drugim półroczu. Na inwestycję wartą 32 mln zł udało się pozyskać środki unijne w wysokości 22,6 mln zł.

Stacja do tankowania pojazdów będzie gotowa do połowy maja. W związku z tym, że PGNiG nie wywiązało się z umowy jej budowy, bielski PKS/Komunikacja Beskidzka wdrożyła alternatywne rozwiązanie.


źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy