8 mln rządowych dotacji dla 12 podbeskidzkich gmin

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 18.02.2021 14:02, fot. Jacek Kachel/Wydział Prasowy UMBB
Na co przeznaczone zostaną pieniądze?
8 mln rządowych dotacji dla 12 podbeskidzkich gmin

12 turystycznych gmin regionu otrzymało 8 mln zł wsparcia od samorządu wojewódzkiego śląskiego. Symboliczny czek na 500.000 zł dla Bielska-Białej odebrał 17 lutego w Szczyrku prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

–To spotkanie i symboliczne czeki są widomym znakiem, że samorządy wzajemnie się wspierają i leży im na sercu dobro przedsiębiorców. Przy ubieganiu się o tę pomoc brany był pod uwagę stosunek liczby miejsc noclegowych do liczby mieszkańców. Na etapie przygotowania wszystko było z nami konsultowane - powiedział prezydent Jarosław Klimaszewski. - Bielsko-Biała jest miastem bardziej przemysłowym niż turystycznym, dlatego otrzymaliśmy mniejsze wsparcie niż gminy, w których turystyka przynosi nawet 80 proc. przychodu. To zrozumiałe. W naszym wypadku pozyskane środki przeznaczymy na budowę nowego parkingu w Wapienicy – dodał prezydent.

Zarząd Województwa Śląskiego przyjął uchwałę w sprawie zasad udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej gminom. O środki z budżetu województwa w ramach Śląskiego Pakietu dla Turystyki mogły ubiegać się gminy z terenu województwa śląskiego, w których turystyka jest kluczowa dla gospodarczego funkcjonowania. Pomoc finansowa stanowi element rekompensaty dla gminy za dochody budżetowe utracone w związku z pandemią i pomocą udzielaną przedsiębiorcom z branży turystycznej.

Łącznie 8 mln zł dotacji w ramach Śląskiego Pakietu dla Turystyki zasiliło budżety 12 beskidzkich gmin. Symboliczne czeki przekazał przedstawicielom samorządów marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski 17 lutego na konferencji prasowej w Szczyrku. Wsparcie uzyskały wnioski złożone przez - Bielsko-Białą, Wisłę, Szczyrk, Ustroń, Istebną, Jeleśnię, Brenną, Rajczę, Gilowice, Węgierską Górkę, Jaworze i Wilkowice.

Na co przeznaczone zostaną pieniądze?

Z pozyskanych środków mieszkańcy Bielska-Białej i turyści uzyskają ogólnodostępny parking dla samochodów, który znacznie ułatwi wyruszanie z Wapienicy na szlaki prowadzące na szczyty Szyndzielni, Błatniej czy Klimczoka. Parking powstanie na terenie Szkoły Podstawowej nr 32 przy ul. Cieszyńskiej 393. Wydział Inwestycji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej zlecił wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej i jest już w posiadaniu decyzji o pozwoleniu na budowę. Inwestycja obejmie budowę parkingu i miejsc postojowych dla 59 samochodów osobowych, w tym 3 stanowisk dla osób niepełnosprawnych, odwodnienie parkingu, a także budowę chodnika do istniejącej alei spacerowej. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na budowę. Inwestycja ma być realizowana od maja do października br.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy