Będzie referendum w sprawie spalarni w Bielsku-Białej?

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 19.02.2021 13:48,
Sprawa wzbudza w mieście spore kontrowersje.
Będzie referendum w sprawie spalarni w Bielsku-Białej?

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski rozważa przeprowadzenie referendum w sprawie budowy w Bielsku-Białej tzw. ekospalarni. Sprawa ta wzbudza w mieście spore kontrowersje.

A poniżej prezentujemy stanowisko w tej sprawie stowarzyszenia Niezależni.BB:

Stanowisko Stowarzyszenia Niezależni.BB w sprawie działań związanych z budową spalarni odpadów w Bielsku-Białej
19 lutego na antenie Radia Bielsko prezydent Jarosław Klimaszewski zapowiedział przeprowadzenie referendum w sprawie budowy spalarni odpadów w naszym mieście. Jak stwierdził prezydent, obecnie Urząd Miejski prowadzi prace nad studium wykonalności i uzyskaniem decyzji środowiskowej.

Od uzyskania pozytywnej decyzji środowiskowej prezydent uzależnia przedłożenie radzie miejskiej projektu uchwały o referendum w sprawie budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów. Prace nad studium wykonalności są długotrwałym procesem, dlatego wiadomo już, że referendum nie będzie mogło być przeprowadzone w tym roku.


Z satysfakcją odnotowujemy fakt, że prezydent podjął inicjatywę Niezależnych.BB, przedstawianą publicznie już od roku. Niezależni.BB wielokrotnie podkreślali, że referendum to najlepsze narzędzie do podjęcia decyzji o ewentualnej budowie spalarni. Uważamy jednak, że decyzja mieszkańców powinna poprzedzać podjęcie dalszych kroków ze strony miasta.

Obecnie, pomimo, że decyzja o inwestycji nie została jeszcze podjęta, to kampania promocyjna urzędu miejskiego w tej sprawie już trwa, a jednocześnie trwają intensywne prace nad kwestiami formalnymi, koniecznymi do przeprowadzenia budowy spalarni. Uważamy, że odwlekanie decyzji o referendum nie jest w tej sytuacji dobrym wyborem. Mieszkańcy powinni podjąć decyzję, zanim zakończone zostaną prace nad studium wykonalności i zanim wydana zostanie decyzja środowiskowa, a samo referendum poprzedzone powinno być rzetelną debatą, w której wszystkie strony będą mogły zaprezentować swoje argumenty. Dlatego referendum powinno się odbyć w pierwszym możliwym terminie po złagodzeniu obostrzeń epidemiologicznych.
Jarosław Zięba, Prezes Stowarzyszenia Niezależni.BB

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy