Biała piana w potoku. To skutek pożaru odpadów

Region, Bielsko-Biała, Gospodarka, Wiadomości, 10.12.2019 16:00, ap, foto: Straż Pożarna Bielsko-Biała
W Międzyrzeczu Górnym doszło do potężnego pożaru hali w zakładzie zajmującym się przetwarzaniem odpadów. To skutkowało pojawieniem się białej piany w potoku Wapienica. Czy zagraża środowisku?
Biała piana w potoku. To skutek pożaru odpadów
Ogromny pożar hali z odpadami

W poniedziałek (9.12) w spółce SANIT-TRAN w Międzyrzeczu Górnym wybuchł pożar. >>>Pożar hali, słychać było wybuchy<<<

Firma prowadzi legalną działalność gospodarczą w zakresie gospodarowania odpadami, odbierając odpady komunalne od mieszkańców okolicznych gmin oraz prowadzi działalność w zakresie zbierania i przetwarzania odpadów.Ogień początkowo objął odpady zgromadzone na placu magazynowym, a następnie halę magazynową, gdzie składowane były różnego rodzaju odpady w beczkach i mauzerach. W akcji gaśniczej udział brało kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej.

- Ponieważ w wyniku pożaru doszło do zawalenia się stalowej konstrukcji dachu, działania gaśnicze prowadzono m.in. z dwóch drabin mechanicznych. Objęta ogniem hala bezpośrednio przyległa do budynku biurowego oraz drugiej hali, dlatego też strażacy prowadzili działania w obronie, celem niedopuszczenia do rozprzestrzenienia się pożaru na ww. obiekty - mówi kpt. Patrycja Pokrzywa z bielskiej straży pożarnej.

Spaleniu uległa hala magazynowa o wymiarach 30x10m wraz z wyposażeniem, elewacja biurowca oraz zadaszenie sąsiedniej hali przylegającej.

Biała piana w rzece

Dzisiaj (10.12) mieszkańców Mazańcowic zaniepokoił widok potoku Wapienica. Rzeka zrobiła się biała. Jak się okazało, do potoku przez kanalizację deszczową dostały się wody popożarowe wraz z pianą gaśniczą.

- Straż pożarna założyła zastawki zapobiegające dalszemu zanieczyszczaniu wód powierzchniowych. Od wczesnych godziny porannych inspektorzy z Delegatury WIOŚ w Bielsku-Białej prowadzili działania, między innymi dwukrotnie pobierając do badań wodę dla oceny zanieczyszczenia potoku – próby analizowane są przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ oddział w Katowicach. Na teren spółki inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska weszli po zakończeniu akcji gaśniczej, rozpoczynając tym samym kontrolę interwencyjną, podczas której między innymi zabezpieczą monitoring wizyjny. Jakość powietrza w miejscu zdarzenia została zbadana przez ambulans imisyjny WIOŚ, badania nie wykazały przekroczenia wartości dopuszczalnych w powietrzu - informuje Małgorzata Zielonka-Alker z WIOŚ w Katowicach.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy