Bielskie autobusy na prąd czy na wodór?

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 01.02.2021 15:58, INFORMACJA PRASOWA
Umowa została podpisana.
Bielskie autobusy na prąd czy na wodór?

Zarząd Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Bielsku-Białej podpisał umowę na opracowanie koncepcji wprowadzenia do eksploatacji autobusów o napędzie wodorowym. Celem opracowania będzie określenie uwarunkowań technicznych dla infrastruktury dystrybucji i tankowania autobusów elektrycznych w Bielsku-Białej. W ramach umowy zostanie również opracowana analiza finansowa dostaw wodoru oraz autobusów zasilanych ogniwem wodorowym.

Od roku przygotowujemy się do realizacji wymagań ustawy o elektromobilności, która wymaga od nas, by w roku 2028 trzydzieści procent naszej floty stanowiły autobusy zeroemisyjne. Opracowaliśmy już koncepcję zasilania bateryjnego, przetestowaliśmy pojazdy tej technologii, teraz chcemy poważnie przyjrzeć się wodorowi. Nie ukrywamy, że upatrujemy dużych szans w tym źródle zasilania, dlatego chcemy przeanalizować ten wariant, zwłaszcza, że wydaje się być bardziej obiecujący niż technologia bateryjna. W sferze naszych zainteresowań leży nie tylko model oparty na zewnętrznych dostawach wodoru, ale również budowie instalacji produkcji wodoru na terenie naszej zajezdni. Na ten moment wydaje się, że przy zewnętrznym wsparciu finansowym, jest to rozwiązanie będące w zasięgu naszych możliwości – mówi Hubert Maślanka, Prezes Zarządu MZK.

Umowa zakłada, że w ciągu 5 miesięcy od podpisania Spółka otrzyma kompleksowe opracowanie, które pomoże podjąć decyzję o kierunku rozwoju. Zarząd chciałby jesienią stworzyć plan rzeczowo-finansowy przyszłej inwestycji, tak żeby w 2022 roku móc aplikować o środki zewnętrzne.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy