Bielsko-Biała wśród najzamożniejszych samorządów w Polsce!

Region, Bielsko-Biała, Gospodarka, Wiadomości, 23.07.2019 08:34,
Bielsko-Biała wśród najzamożniejszych samorządów w Polsce!
Pismo samorządu terytorialnego "Wspólnota", jak co roku w lipcu, opublikowało ranking zamożności samorządów. Powstaje on cyklicznie od 2001 roku w oparciu o dochód samorządu (m.in. z podatków lokalnych, sprzedaży mienia, subwencji) w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Po raz kolejny świetny wynik w tym zestawieniu zanotowało miasto Bielsko-Biała. W zestawieniu miast na prawach powiatu Bielsko zajęło 12 miejsce w Polsce (na 47 sklasyfikowanych) ze średnimi dochodami budżetowymi 4885 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Jak powstał ranking?
- Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak w ubiegłych latach. Wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji od-noszących się do polityki fiskalnej). Skorygowane w ten sposób dochody podzielono przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

- informują organizatorzy rankingu.


źródło: materiały prasowe

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy