reklama

Coraz bliżej dużej inwestycji drogowej w Bielsku-Białej

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 17.08.2022 10:00,
W miniony piątek Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej ogłosił przetarg na rozbudowę ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego wraz z budową obiektu mostowego nad linią kolejową nr 139.
Coraz bliżej dużej inwestycji drogowej w Bielsku-Białej
Zły stan techniczny wiaduktu w ciągu ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego to przyczyna wprowadzenia zakazu poruszania się po nim pojazdów o DMC przekraczającej 3,5 tony.


Utrudnia to nie tylko dojazd do sąsiednich terenów przemysłowych oraz położonej niedaleko Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ale rodzi również problemy komunikacyjne i transportowe w północno-wschodnich dzielnicach Bielska-Białej. Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej ogłosił właśnie przetarg na rozbudowę prawie 600-metrowego odcinka ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego wraz z budową dwóch wiaduktów: nad linią kolejową nr 139 oraz drogą zakładową na terenie firmy BEFARED. Inwestycja zakłada poprawę parametrów nośnych wiaduktu, a to oznacza konieczność całkowitej rozbiórki mocno już wyeksploatowanego obiektu.

W jego miejsce powstaną dwa oddzielne wiadukty rozdzielone nasypem drogowym. Taki wariant, zamiast budowy jednego długiego obiektu przęsłowego, przyniesie spore oszczędności, a także ułatwi zwiększenie szerokości jezdni oraz chodników. Dzięki temu na rozbudowanej ulicy pojawi się dodatkowy pas ruchu w kierunku Ronda Ofiar Katynia, które po przebudowie będzie rondem turbinowym.W ciągu ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego powstaną także nowe chodniki, ścieżka rowerowa, obustronne zatoki autobusowe oraz dodatkowe, wyposażone w sygnalizację świetlną, przejście dla pieszych wraz z przejazdem dla rowerzystów. Istniejące przejścia dla pieszych zostaną natomiast doświetlone. W miejsce dotychczasowego zejścia na znajdujący się tu peron przystanku kolejowego Bielsko-Biała Północ powstanie nowe, wyposażone dodatkowo w windę osobową. Rozbudowa ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego ma też za zadanie poprawienie komfortu jej użytkowania, a także podniesienie poziomu bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu, w tym osób ze szczególnymi potrzebami (zwłaszcza w rejonie zatok autobusowych). Poprawie ulegnie także dostęp do przebiegającej w sąsiedztwie infrastruktury kolejowej i rowerowej.

W ramach przedsięwzięcia rozbudowany zostanie również most w ciągu ul. Michała Grażyńskiego wraz umocnieniem koryta Potoku Starobielskiego. Szacowana wartość inwestycji wynosi około 70 mln złotych z czego prawie połowa tj. do 35 mln złotych to przewidywana wartość dofinansowania z Rządowego Funduszu „Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”, Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej planuje zakończyć realizację zadania w terminie 25 miesięcy od dnia zawarcia umowy z wykonawcą robót. Startujemy.


źródlo: Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy