Do końca marca autobus na żądanie, a później?

Region, Bielsko-Biała, Gospodarka, Wiadomości, 12.02.2020 13:10, INFORMACJA PRASOWA
Do końca marca 2020 r. mieszkańcy mogą korzystać z autobusu na żądanie.
Do końca marca autobus na żądanie, a później?

Bezpłatny autobus wozi pasażerów z Wilkowic do granicy z Bielskiem-Białą, na terenie gdzie był utrudniony dostęp do transportu. Chodzi o przysiółek Huciska. „Mieszkańcy mają problem. Kiedyś jeździł tam prywatny przewoźnik, teraz prawie nikt”- mówi Andrzej Płonka, starosta bielski. (dźwięk załączony)

Autobus na żądanie jeździ z przystanku o nazwie Wilkowice-granica i dowozi pasażerów do Bielska-Białej. Ostatni przystanek znajduje się w bielskich Mikuszowicach na wysokości Stalownika. W tym miejscu można przesiąść się już na komunikację miejską. Zamawiając przejazd wybieramy konkretny dzień oraz godzinę odjazdu z przystanku, na którym chcemy wsiąść. Pierwszy kurs- Wilkowice-granica o godz. 6:55. Na trasie jest 7 przystanków, przejazd całości zajmuje ok. 12 minut. Jeśli kurs nie zostanie zamówiony, autobus nie pojedzie.

Wszystko to dzięki temu, że Powiat Bielski realizuje projekt unijny pod nazwą MAMBA, który ma także odpowiedzieć na pytanie czy ta forma zamawiania transportu sprawdzi się na terenach wiejskich. Wymaga ona aktywności ze strony mieszkańców, którzy zamawiają autobus przez internet (dzień wcześniej) lub telefonicznie (przynajmniej pół godziny wcześniej).

Pilotaż jest realizowany od września minionego roku. Do końca 2019 roku autobus zamawiano prawie 150 razy, skorzystało z niego ponad 170 osób. Są to głównie mieszkańcy gminy Wilkowice, niektórzy dojeżdżają w ten sposób do pracy. Są osoby, którym tak spodobała się ta forma dowozu, że zostali stałymi klientami. Najwięcej kursów zamówiono w październiku- 68, skorzystało z nich 71 pasażerów. Najmniej kursów było w grudniu- 16 (jechało 18 pasażerów)

W ramach MAMBY powstała strona internetowa- Centrum Mobilności Powiatu bielskiego. Tam znajdziecie szczegóły, jak zamówić bezpłatny autobus. Pasażerów wozi bielski PKS.

Wartość projektu wynosi ponad 638 tys. Zł, a dotacja- niespełna 543 tys. Zł.

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy