Drugie podejście do modernizacji Parku Włókniarzy. Projekt za kilka miesięcy

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 12.08.2020 15:10, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
Jak informuje bielski ratusz, wiadomo już, kto przygotuje dokumentację projektowo-kosztorysową przebudowy placu Adama Mickiewicza oraz modernizacji Parku Włókniarzy w Bielsku-Białej.
Drugie podejście do modernizacji Parku Włókniarzy. Projekt za kilka miesięcy

Zajmie się tym firma Jerzy Wowczak Autorska Pracownia Projektowa z Krakowa. Oferta złożona przez pracownię opiewa na prawie 200.000 zł. Projekt ma być gotowy za około 4 miesiące.

Efektem prac projektantów ma być pełnozakresowa, pełnobranżowa i kompletna dokumentacja projektowo-kosztorysowa rejonu parku i placu - od ul. PCK do ul. Leszczyńskiej o powierzchni około 3 ha. Co ważne, miasto zastrzegło w ogłoszeniu, że dokumentacja ma być przygotowana zgodnie z zasadami i obowiązkami wynikającymi z zarządzenia prezydenta Bielska-Białej dotyczącego ochrony drzew na terenie miasta.

To drugi projekt modernizacji Parku Włókniarzy. Pierwszy nie został zrealizowany, ponieważ po szczegółowej analizie projektów rewitalizacji tego parku oraz parku przy Ratuszu przez wydziały Urzędu Miejskiego, konsultacjach z ekspertami oraz po zasięgnięciu opinii właściwych rad osiedli - prezydent Jarosław Klimaszewski podjął decyzję o odstąpieniu od realizacji inwestycji w planowanym do tej pory zakresie. Wszystko dlatego, że projekty, które powstały w 2016 r., nie uwzględniały wystarczająco ochrony zieleni (była dostateczna podczas ich tworzenia). Obecnie, w związku z coraz szybszymi zmianami klimatu, miasto chce bardziej szczegółowo planować wszelkie inwestycje ingerujące w zieleń i dlatego w ubiegłym roku wprowadziło zarządzeniem prezydenta miasta Karty ochrony drzew. Utworzono także funkcję ogrodnika miejskiego.

Projektanci nowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej Parku Włókniarzy i pl. Adama Mickiewicza będą musieli w niej uwzględnić umiejscowienie i kształt posadowionego tam pomnika wieszcza, od którego wywodzi się nazwa placu. Natomiast w przypadku Parku Włókniarzy wykonawców projektu obowiązuje zachowanie pierwotnych elementów kompozycyjnych alei wschodniej i zachodniej wraz ze starodrzewem i późniejszymi nasadzeniami, odtworzenie pierwotnego układu kompozycji zieleni na placu Mickiewicza, zachowanie strefy widokowej od strony południowo-zachodniej - od fabryki Apena - i południowo-wschodniej - ulicy Stefanii Sempołowskiej - oraz zachowanie bryły, wysokości i detali budynku dawnego pawilonu lodowego.

Szczególna dbałość ma też dotyczyć rosnących w parku cennych drzew, wśród których siedem to pomniki przyrody. Mowa o skupieniu sześciu platanów klonolistnych i jednego rosnącego pojedynczo.

W obszarze pl. Adama Mickiewicza projekt ma uwzględniać przywrócenie układu przestrzennego nawiązującego do historycznego wyglądu placu. Plac ma zostać obsadzony kwiatami z przewagą róż. Wymiany doczeka się też nawierzchnia. Teren będzie oświetlony, monitorowany i staną na nim ławki, kosze i stojaki rowerowe.

Nowe kompozycje roślinne w Parku Włókniarzy natomiast mają zostać zaprojektowane tak, aby stworzyły nową kameralną przestrzeń. W projekcie mają też pojawić się nasadzenia średniej roślinności, która stworzy naturalne runo. Usunięte zostaną nieużywane schody, fundamenty, płyty betonowe, pozostałości po instalacjach i pnie drzew. W miejscu istniejącego placu zabaw projektanci mają stworzyć miejsce o nazwie park doświadczeń. Tu oczywiście również staną ławki, kosze, stojaki rowerowe, tablice informacyjne, w tym informująca o pomnikach przyrody w parku. Poza ławkami, w parku mają zostać zaprojektowane także miejsca odpoczynku w formie polan, które nie będą zabudowane infrastrukturą. Projekt ma zakładać również modernizację oświetlenia parkowego, usunięcie roślinności inwazyjnej i stworzenie spójnego układu ścieżek rowerowych i pieszych oraz instalacje zdrojów ulicznych na terenie parku i istniejącego wybiegu dla psów. Cały obszar ma być monitorowany.

Wykonawca projektu parku jest też zobowiązany do przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami przed opracowaniem ostatecznego projektu koncepcyjnego, który zatwierdzi miasto. Skonsultowany projekt koncepcyjny będzie podstawą do wykonania projektu budowlanego i wykonawczego.

W najbliższym czasie Ratusz ogłosi też przetarg na sporządzenie dokumentacji projektowo-kosztorysowej modernizacji parku za Ratuszem.

źródło: UM Bielsko-Biała / Emilia Klejmont

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy