Dużo pieniędzy na wymianę źródeł ciepła

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 27.05.2022 17:27,
Blisko 2,7 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Działanie 4.6 Czyste powietrze otrzymał bielski projekt Likwidacja starych źródeł ciepła na paliwa stałe w Bielsku-Białej – etap II.
Dużo pieniędzy na wymianę źródeł ciepła

Celem projektu Likwidacja starych źródeł ciepła na paliwa stałe w Bielsku-Białej – etap II jest poprawa jakości życia mieszkańców Bielsko-Biała poprzez wymianę przestarzałych indywidualnych źródeł ciepła na źródła mniej emisyjne w 228 budynkach na terenie miasta. To część realizacji polityki regionalnej województwa śląskiego w ramach tzw. Uchwały antysmogowej.

Realizacja drugiego etapu projektu odbywa się w formule grantowej i dotyczy wymiany indywidualnych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym na nowe źródła ciepła, rozumiane jako węzeł cieplny podłączony do sieci ciepłowniczej, a jeśli jego zastosowanie jest niemożliwe lub nieuzasadnione ekonomicznie - źródło ciepła spełniające standardy niskoemisyjne zasilane gazem, energią elektryczną, pompą ciepła. Budynki objęte projektem charakteryzują się minimalnym standardem efektywności energetycznej. Łącznie w ramach projektu zostaną wymienione źródła ciepła opalane paliwem stałym w 228 jednorodzinnych budynkach mieszkalnych w Bielsku-Białej.

Łącznie będzie wymienionych 236 przestarzałych źródeł ciepła, a zastąpione zostaną:
- 185 indywidualnymi źródłami ciepła opalanymi gazem,
- 41 pompami ciepła,
- 2 elektrycznymi źródłami ciepła

.
Realizacja projektu Likwidacja starych źródeł ciepła na paliwa stałe w Bielsku-Białej – etap II potrwa do 30 grudnia 2023 r.
Chodzi przede wszystkim o poprawę jakości powietrza w tym ograniczenie emisji CO2 oraz pyłu PM10 na terenie Bielska-Białej.

Przypomnijmy, że marcu 2022 r. miasto Bielsko-Biała podpisało umowę o dofinansowanie ze środków UE w wysokości ok. 3,1 mln zł na pierwszy etap realizacji projektu dotyczącego likwidacji starych źródeł ciepła. Suma dofinansowania ze środków UE na oba projekty wynosi zatem ok. 5,8 mln zł i dotyczyć będzie wymiany źródeł ciepła łącznie w 488 budynkach jednorodzinnych.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy