Dwie szkoły do połączenia. 'Nie mówimy o likwidacji'

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 29.01.2021 12:28,
Władze powiatu bielskiego rozpoczęły procedurę połączenia dwóch prowadzonych przez siebie placówek: Zespołu Szkół „Silesia" oraz Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych im. Staszica w Czechowicach-Dziedzicach. Obie kształcą młodzież w zawodach technicznych, obie od 5 lat mają siedzibę pod jednym adresem. Szczegóły znajdziecie Państwo w załączonej informacji.
Dwie szkoły do połączenia. 'Nie mówimy o likwidacji'

- Nie mówimy o likwidacji, a o połączeniu naszych szkół: Zespołu Szkół „Silesia” i Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach. Celem reorganizacji jest stworzenie jednej zawodowej technicznej szkoły o wysokim poziomie kształcenia, która będzie konkurencją dla bielskich placówek - mówi Dorota Nikiel z zarządu powiatu, odpowiedzialna za oświatę.

Na czwartkowej sesji Rady Powiatu przegłosowano uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach: Technikum nr 2 i Szkoły Policealnej. Powiat Bielski jest organem prowadzącym dla tej placówki.

- Zdajemy sobie sprawę, że słowo „likwidacja” budzi emocje. Taka jest jednak procedura i nie możemy tego zmienić- jeśli chcemy połączyć dwie szkoły, jedną musimy zlikwidować. To nieuniknione według ustawodawcy. Gwarantujemy, że dorobek i historia Zespołu Szkół „Silesia” zostaną dochowane. Wszystkie kierunki w tej placówce, na które będą chętni zostaną utrzymane - mówi starosta Andrzej Płonka.

Co zmieni się dla uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół „Silesia” ?

- Uczniowie są dla nas najważniejsi. Dla nich oraz dla pracowników ZS „Silesia” nie zmieni się praktycznie nic, oprócz nazwy szkoły. Młodzież zostaje w tym samym budynku, z tymi samymi nauczycielami i co ważne nie będzie zmuszona zmieniać wybranego raz zawodu. Uczniowie dokończą naukę na kierunku, który wcześniej wybrali - mówi Dorota Nikiel. Dodaje, że żaden pracownik „Silesii” nie straci pracy.

Prace nad reorganizacją szkolnictwa trwają od kilku lat. Powodem jest niż demograficzny i mniejszy nabór do szkół, niż przed laty. Reorganizacja ZS „Silesia” była koniecznością. Od 5 lat w zespole funkcjonuje tylko technikum, ponieważ nie było chętnych do szkoły policealnej. Obecnie w 6 klasach uczy się tu 172 uczniów. Procedura jest taka, że uchwała intencyjna Rady Powiatu musi zostać podjęta 6 miesięcy przed zamiarem likwidacji, tak aby informacja trafiła do młodzieży i ich rodziców. Dopiero potem mogą być podejmowane kolejne kroki.

Od września 2016 r. obie placówki: Zespół Szkół „Silesia” oraz Zespół Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica mają swoją siedzibę pod tym samym adresem - przy ul. Traugutta w Czechowicach-Dziedzicach.

źródło: Powiat bielski / M.Fritz

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy