Innowacyjny projekt w Porąbce. Będzie segregacja oleju

Region, Bielsko-Biała, Gospodarka, Wiadomości, 21.04.2021 17:30, PG, foto: pixabay
Porąbka jako pierwsza gmina w powiecie bielskim wdraża segregację oleju jadalnego.
Innowacyjny projekt w Porąbce. Będzie segregacja oleju

Póki co, jest to projekt pilotażowy ale za jakiś czasem z pewnością stanie się to obowiązkiem w całej Polsce.

W urzędzie gminy już podpisano umowę na odbiór zużytych olejów. Specjalne pojemniki na olej zostaną zamontowane w centrach wszystkich sołectw.

Wylewanie zużytego oleju do zlewu może spowodować zatkanie się rury kanalizacyjnej a wszystkie oleje jadalne i tłuszcze mogą być poddane recyklingowi.

W praktyce będzie do wyglądało tak, że zużyty olej będzie się wlewało do dowolnej butelki i zanosiło do pojemnika przeznaczonego do segregacji. Segregacji podlegają wszystkie oleje tj.: oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe czy palmowe. Także oliwy z oliwek oraz masła i margaryny.

- Oczyszczony i poddany recyklingowi olej ponownie staje się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu. Jeśli poddajemy recyklingowi olej, zmniejsza się konieczność uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie. Wreszcie, proces ten przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2. – informuje urząd gmina Porąbka.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy