reklama

Inwestycje w kontrakty CFD – jak ograniczyć ryzyko?

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 08.03.2022 08:43, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
CFD, czyli kontrakty różnicy kursowej, pozwalają zarobić spore sumy, jednak wiążą się także ze sporym ryzykiem. Obrót CFD jest zakazany w niektórych krajach, lecz nie dotyczy to większości państw Europy – warto zatem dowiedzieć się, jak obniżyć poziom ryzyka.
Inwestycje w kontrakty CFD – jak ograniczyć ryzyko?

CFD – najważniejsze informacje

Kluczowym elementem charakterystyki kontraktów CFD jest fakt, że transakcje nie dotyczą żadnych aktywów. Strony zawierają zamiast tego umowę dotyczącą samej różnicy w wartości pomiędzy momentem ustalenia kontraktu a momentem jego wykonania. Na koniec strona sprzedająca – wystawca kontraktu, na przykład broker czy inna instytucja – wypłaca kupującemu (inwestorowi) tę różnicę. Jeśli jest ona ujemna, zapłata jest przekazywana w odwrotnym kierunku: to cecha CFD, która generuje spore ryzyko dla inwestorów, szczególnie w połączeniu z możliwością wykorzystania dźwigni finansowej.

Kontrakty na różnice kursowe: status prawny w Polsce i na świecie

Istotną kwestią są także regulacje dotyczące kontraktów na różnice kursowe. Są one nielegalne przede wszystkim w USA, a w wielu krajach obowiązują różnego rodzaju restrykcje. Inwestorzy z Polski mogą liczyć między innymi na ochronę przed ujemnym saldem, jak również automatycznie zamknięcie pozycji przy stracie wynoszącej 50%. Dodatkowo brokerzy są zobowiązani do prezentowania informacji o ryzyku.

Więcej na ten temat możemy znaleźć w dziale pytań i odpowiedzi Komisji Nadzoru Finansowego. Kwestie dotyczące samych wymian opisuje m.in. strona informacyjna banku Saxo, w którego ofercie znajdziemy platformę do wymiany CFD i innych instrumentów.

Jak inwestować w CFD, by nie stracić?

Pierwszym krokiem do inwestowania w CFD jest założenie konta na odpowiedniej platformie lub u brokera oferującego tego typu transakcje. Przed dokonaniem transakcji warto zapoznać się z potencjalnym ryzykiem, jak również z korzyściami. Wśród tych drugich należy wymienić możliwość osiągnięcia zysku przy nakładzie finansowym niższym niż w przypadku bezpośredniego zakupu aktywów. Co więcej, ze względu na fakt, że transakcje dotyczą różnic w kursie, możemy zarobić nie tylko na wzroście wartości instrumentów, lecz także na jej spadku – to świetny wybór, by ochronić swoje portfolio podczas trudnej sytuacji na rynku.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na uchronienie się przed utratą pieniędzy zainwestowanych w CFD jest Stop Loss (SL). To zlecenie, które zakłada zamknięcie transakcji w momencie osiągnięcia określonego pułapu straty. W ten sposób możemy zarówno ograniczyć straty, jak i zabezpieczyć swój kapitał. Warto mieć na uwadze, że dokładna wartość przy Stop Loss zazwyczaj nie jest gwarantowana – zlecenie jest dokonywane w trybie PKC, czyli „Po Każdej Cenie”, wobec czego jesteśmy w pewnym stopniu zależni od ofert dostępnych na rynku w momencie realizacji pozycji SL.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy