Jak zrezygnować z wykupionych wakacji? Mnóstwo pytań do rzecznika konsumentów

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 03.04.2020 13:17,
Czy można zrezygnować z wykupionej w biurze podróży wycieczki z powodu epidemii koronawirusa i otrzymać zwrot pieniędzy? Skala problemu jest ogromna.
Jak zrezygnować z wykupionych wakacji? Mnóstwo pytań do rzecznika konsumentów

- Dotyczy tego 85 proc. wszystkich telefonów, które odbieramy. Mieszkańcy pytają o wyjazdy zaplanowane na czerwiec i lipiec - mówi Irena Krzanowska, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Bielsku-Białej.

Zgodnie z ustawą o usługach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych jest to możliwe. Możemy odstąpić od umowy w sytuacji wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. W takim przypadku możemy jednak żądać tylko zwrotu zapłaconej kwoty, nie możemy ubiegać się o dodatkowe odszkodowanie.

- Oczywiście możemy z tego uprawnienia skorzystać tylko w sytuacji gdy w czasie, w którym miała odbyć się impreza turystyczna w miejscu docelowym istnieje realne zagrożenie życia i zdrowia spowodowane np. epidemią. W takiej sytuacji biuro podróży ma obowiązek uwzględnić roszczenie konsumenta” - mówi Irena Krzanowska.

Większość dzwoniących obecnie do biura rzecznika pyta o wyjazdy w czerwcu i lipcu. Chodzi o wakacje w Grecji, Maroku, czy Bułgarii. Mieszkańcy zastanawiają się, czy mogą powołać się na tą nadzwyczajną sytuację. Tymczasem, jak mówi Powiatowy Rzecznik Konsumentów trudno teraz określić, jak będzie wyglądała sytuacja związana z pandemią za miesiąc lub dwa.

- Nie sposób przewidzieć, czy w Grecji w lipcu będzie panowała epidemia koronawirusa. Dlatego doradzamy, aby nie spieszyć się z odstąpieniem od umowy. Poczekajmy, obserwujmy sytuację, a takie odstąpienie złóżmy na 30-40 dni przed planowanym wyjazdem - radzi Powiatowy Rzecznik Konsumentów. Wtedy będziemy mieli większe szanse, że nasz wniosek zostanie uznany przez biuro podróży.

WAŻNE: Co do zwrotu wpłaconych środków na poczet wykonania umowy, może on w chwili obecnej nastąpić zgodnie z nowymi przepisami tzw. tarczy antykryzysowej po upływie 180 dni od dnia odstąpienia od umowy.

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy