Jakie inwestycje w tym roku w powiecie bielskim?

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 28.01.2021 11:49, INFORMACJA PRASOWA
Niespełna 20 mln zł zapisano na inwestycje w budżecie powiatu bielskiego na 2021 r.
Jakie inwestycje w tym roku w powiecie bielskim?
Są to głównie kontynuacje rozpoczętych przedsięwzięć. Ta kwota prawdopodobnie jednak zmieni się w ciągu roku, ponieważ trwają starania o środki zewnętrzne m.in. na zadania drogowe. „Już wiem dzisiaj, że mamy 2 drogi po dobrej ocenie u wojewody, pozostaje czekać teraz na wieści z Warszawy. To byłoby kolejne 25 mln zł”- mówi starosta Andrzej Płonka.

Co na drogach?
Warto przypomnieć największą 3-letnią inwestycję. To rozbudowa drogi w gminie Jasienica na odcinku ok. 2,5 km- od mostu w Międzyrzeczu Dolnym do ronda w Mazańcowicach. Na te prace pozyskano środki unijne oraz z budżetu państwa. Na wkład własny solidarnie złożyły się samorządy- powiatowy i gminny. Koszt tych robót w 2021 r. to ok. 6 mln zł.


Wraz z wiosną drogowcy wrócą do Czechowic-Dziedzic na ul. Prusa oraz do Zasola Bielańskiego, gdzie w ramach przebudowy ul. Pięknej powstanie rondo. Remontowana jest też ul. Graniczna w Buczkowicach i ul. Grunwaldzka w Szczyrku. W każdym przypadku do wkładu własnego dołożyły się samorządy gminne.
Planów jest dużo więcej. Co warto podkreślić, aż 1 mln zł zostanie przeznaczone w tym roku tylko na sporządzenie dokumentacji projektowej pod kolejne inwestycje na drogach powiatu. Wśród nich są:

- rozbiórka tymczasowej przeprawy i budowa nowego mostu na Sole w Porąbce z przebudową połączenia z drogą wojewódzką 948 i innymi drogami,
- przebudowa ul. Legionów w Czechowicach-Dziedzicach,
- rozbiórka starego mostu i budowa nowego w Bestwince,
- przebudowa drogi Czaniec-Bukowiec-Porąbka.

Pomoc społeczna i rodzina
Rozbudowany zostanie Dom Pomocy Społecznej w Wilkowicach, dzięki czemu placówka będzie mogła przyjąć kilku pensjonariuszy więcej. Wśród inwestycji na 2021 r. jest także adaptacja budynku przy ul. Lipowskiej w Czechowicach-Dziedzicach. W obiekcie kupionym w zeszłym roku ma powstać drugi „dom dziecka” przeznaczony dla 14 wychowanków.


Prawie 2 mln zł na inwestycje i zakupy w oświacie
Mamy świetną wiadomość dla uczniów naszego Liceum Ogólnokształcącego w Czechowicach-Dziedzicach. Modernizację przejdzie segment sportowy (830 tys. zł). W tym roku też ruszy ogromne przedsięwzięcie- przebudowa instalacji CO, wodnej i hydrantowej w innej naszej szkole- Zespole Szkół Technicznych i Licealnych. Inwestycja, podzielona na etapy, będzie kosztowała w sumie 2,2 mln zł; w tym roku pochłonie prawie 700 tys. zł. Zmienia się Powiatowy Zespół Placówek SMS Szczyrk w Buczkowicach. W tym roku kończymy termomodernizację, teren szkoły i internatu zostanie ogrodzony, placówka zyska garaże (w sumie ponad 600 tys. zł). W 2021 r. rozpocznie się modernizacja budynku dawnego Domu Kultury SILESIA w Czechowicach-Dziedzicach. Tegoroczne prace mają kosztować 2 mln zł, z obiektu korzystają uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Specjalnych nr 4.

Ochrona zdrowia
Ten rok upłynie pod znakiem inwestycji w naszym Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej. Jedna z nich szczególnie powinna ucieszyć rodziców małych pacjentów. Zaplanowano bowiem przebudowę miejsc parkingowych i dróg wewnętrznych na terenie placówki. To ma być zupełnie inna jakość, chcemy żeby miejsc postojowych było więcej, aby powstały bezkolizyjne przejazdy (450 tys. zł). Pomagamy w rewitalizacji jednego z pawilonów (środki na wkład własny placówki), kontynuujemy informatyzację placówki, mamy zabezpieczone środki na zakup sprzętu medycznego.

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej / M.Fritz

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy