Jerzyki pomogą w walce z komarami? Urząd kupi specjalne budki

Region, Bielsko-Biała, Gospodarka, Wiadomości, 19.02.2020 11:45,
Ciekawa inicjatywa.
Jerzyki pomogą w walce z komarami? Urząd kupi specjalne budki
Jak wiadomo, jerzyki to ptaki żywiące się owadami. W ciągu doby jeden jerzyk jest w stanie upolować do 20 tysięcy owadów(!) – głównie komarów i meszek.


Wiosną w Czechowicach-Dziedzicach ruszy program montażu budek lęgowych dla tych ptaków, którego celem jest ściągnięcie na teren gminy jak największej populacji tych pożytecznych ptaków.

Zakupione ze środków gminy budki trafią głównie na wysokie ściany budynków użyteczności publicznej i bloków mieszkalnych. Część z nich może być również przekazana zainteresowanym mieszkańcom, których budynki spełnią szczególne warunki, pozwalające na gniazdowanie jerzyków.

Jerzyki - nieco więksi kuzyni jaskółek - to ptaki występujące w całej Europie. Większą część swojego życia te niezwykłe ptaki spędzają w powietrzu, gdzie dosłownie przez cały czas polują. Łowieniem uciążliwych dla ludzi owadów – komarów, meszek i much – zajmują się również młode jerzyków, które stają się samodzielne zaraz po opuszczeniu gniazd. W Polsce jerzyki pojawiają się w połowie maja i przebywają u nas do połowy sierpnia. Są zatem naszymi gośćmi w okresie, w którym owady latające są najbardziej uciążliwe dla człowieka. Remonty elewacji i prace dociepleniowe sprawiają, że w ścianach znajdujących się w miastach budynków, jerzykom coraz trudniej jest znaleźć szczeliny i otwory umożliwiające zakładanie gniazd. By zatrzymać jerzyki w miastach montuje się dla nich specjalne budki.

źródło: UM Czechowice-Dziedzice

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy