Tym razem to Solaris Urbino 12. Przez blisko dwa tygodnie pojazd będzie poruszał się na liniach komunikacyjnych numer 6, 7, 8, 12, 21 oraz 28.
„Elektryk” wyposażony jest w baterie o pojemności 240 kWh, podzielone na 6 pakietów – znajdują się one z tyłu autobusu i na dachu. Ładowanie może odbywać się standardowo przez gniazdo plug-in lub przez pantograf. Dodatkowo, co szczególnie istotne w dobie epidemii, w Solarisie zastosowano nowatorskie siedzenia oraz poręcze wykonane ze specjalnego stopu miedzi.
Dzięki temu powierzchnie, których dotykają setki pasażerów, mają właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne. Ciekawym, rzadko spotykanym dotąd w Polsce rozwiązaniem, jest umiejscowienie siedzeń na przeciwko drugich drzwi i przeniesienie miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich oraz pasażerów z wózkami dziecięcymi z prawej strony drugich drzwi.
To czwarty ekologiczny pojazd testowany przez bielską Spółkę. - W przyszłości te doświadczenia pozwolą nam podjąć decyzje dotyczące wymiany części floty. Zobowiązuje nas do tego ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 11 stycznia 2018 r. Na podstawie jej zapisów, 30% taboru miejskich autobusów będzie musiało być zeroemisyjnych - informują w bielskim MZK
źródło: MZK
Brak komentarzy