Miasto przygotowuje szkoły na nowy rok szkolny

Region, Bielsko-Biała, Gospodarka, Wiadomości, 19.08.2020 20:00, PG
W Bielsku-Białej w trakcie realizacji jest kilkanaście dużych inwestycji w placówkach oświatowych. Jak informuje Wydział Inwestycji Urzędu Miejskiego, wszystkie idą zgodnie z harmonogramami. Planowana kwota wydatków, jaką miasto przeznaczyło na inwestycje w obiektach oświatowych w latach 2020-2021, wynosi 86.402.854,31 zł. Kwota ta zawiera również wydatki poniesione na trzy inwestycje rozpoczęte w 2019 r.
Miasto przygotowuje szkoły na nowy rok szkolny

Do najważniejszych inwestycji należą m.in. modernizacja basenu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Sterniczej 4 na Osiedlu Beskidzkim i budowa sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 31 przy ul. Zapłocie Duże w Starym Bielsku. Zasadnicze prace przy modernizacji basenu zostały zakończone. Termin wykonania inwestycji to koniec sierpnia. W tej chwili trwa rozruch urządzeń polegający na napełnianiu ich wodą. Po zakończeniu robót nastąpi zgłoszenie inwestycji do odbioru.


- Zgłoszenie zakończenia robót w tym obiekcie nie oznacza oczywiście otwarcia basenu. Musimy jeszcze uzyskać pozwolenie na użytkowanie – mówi naczelnik Wydziału Inwestycji UM Jan Pacia. - To cała procedura – zgłoszenie do sanepidu, zgłoszenie do straży pożarnej, obowiązkowa kontrola, wydanie pozytywnego protokołu i dopiero wystąpienie do nadzoru budowlanego o pozwolenie na użytkowanie – dodaje J. Pacia.


Zanim z basenu będzie można korzystać, wiele urządzeń wymaga zarejestrowania i zgody na użytkowanie Urzędu Dozoru Technicznego. To wszystkie urządzenia ciśnieniowe, czyli filtry, zbiorniki itp. Jak zaznacza J. Pacia, to na może potrwać dłużej niż miesiąc.

Także zgodnie z planem realizowana jest druga duża miejska inwestycja oświatowa - budowa sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 31 w Starym Bielsku. W obiekcie trwają prace wykończeniowe. Wydział Inwestycji właśnie pracuje nad przygotowaniem przetargu na zakup wyposażenia sportowego do sali. Lada dzień postępowanie zostanie ogłoszone. Dodatkowo przy sali gimnastycznej powstanie biblioteka z prawdziwego zdarzenia i pomieszczenie na jedną klasę. Chodzi o to, aby przenieść księgozbiory i tym samym zwiększyć liczbę sal lekcyjnych w głównym budynku szkoły. Zakończenia tej inwestycji należy spodziewać się pod koniec roku.

A w przedszkolach...
Duża cześć inwestycji oświatowych to budowy, rozbudowy, modernizacje i termomodernizacje miejskich przedszkoli.
Dobra informacja jest taka, że powstał właśnie projekt budowlany i wykonawczy nowego przedszkola w mieście. Obiekt będzie mieścił się przy ul. Janowickiej w Hałcnowie. W przypadku tej inwestycji zakres prac został poszerzony o przebudowę ulic Jasińskiego i Janowickiej. W trakcie uzgodnień dotyczących tej inwestycji w Miejskim Zarządzie Dróg okazało się bowiem, że zmodernizowanie tego skrzyżowania jest konieczne. Potrzebna była więc nowa decyzja o warunkach zabudowy. Kolejnym krokiem do budowy nowego przedszkola w tej lokalizacji będzie uzyskanie zgody Urzędu Marszałkowskiego na wycinkę drzew. Chodzi o ponad 100 drzew owocowych i kilka liściastych w starym sadzie. Wydział Inwestycji czeka na pozwolenie i prowadzi ostatnie uzgodnienia dotyczące przebudowy skrzyżowania.

Rozbudowy doczekało się Przedszkole nr 39 przy ul. Mazańcowickiej w Komorowicach Śląskich. Prace idą tu zgodnie z planem. Dobudowa jest w stanie surowym otwartym, pod dachem. Inwestycja została rozpisana na dwa lata, zakończenie robót w przyszłym roku.
- Plany są takie, że najpierw oddajemy do użytku nową część tego przedszkola, następnie przenosimy do niej dzieci i wtedy zaczynamy remontować starą część. Ten remont będzie dość poważny – będą tam wyburzenia, do przebudowy jest też klatka schodowa – mówi J. Pacia.

Przebudowa Przedszkola nr 30 przy ul. Karpackiej jest w trakcie projektowania. Zarówno dyrekcja placówki, jak i Miejski Zarząd Oświaty zapoznały się już z koncepcjami przebudowy i zgłosiły swoje uwagi. Teraz nad dokumentacją znów pochylili się projektanci. Trwają też prace projektowe dotyczące miejsc parkingowych i obsługi komunikacyjnej tej placówki. Przedszkole nr 30 będzie większe niż pierwotnie zakładano. W odpowiedzi na prośby mieszkańców i członków Rady Osiedla w nowobudowanym dwukondygnacyjnym obiekcie powstanie pięć oddziałów, aby to wszystko pomieścić. Z uwagi na zmiany konieczne było też powtórne uzyskanie zgody o warunkach zabudowy.

W przypadku rozbudowy Przedszkola nr 4 przy ul. Kazimierza Wielkiego ogłoszony został przetarg, który ma wyłonić wykonawcę inwestycji. Zainteresowanie jest bardzo duże, przedsiębiorcy zgłosili wiele pytań. Przedszkola nr 4 także dotyczył problem z otrzymaniem pozwolenia na wycinkę drzewa. Wydział ma już jednak wszelkie niezbędne zgody. Projekt rozbudowy przewiduje powstanie w istniejącym budynku sześciu oddziałów ze stołówką, kuchnią i zapleczem.

Zrealizowana jest już adaptacja części budynku Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Władysława Broniewskiego na cztery oddziały przedszkolne. Nowo powstałe oddziały będą podlegały Przedszkolu nr 16, które mieści się przy ul. Romana Dmowskiego. Obiekt jest po kontroli straży pożarnej i sanepidu, na rozpatrzenie czeka jeszcze tylko wniosek o pozwolenie na użytkowanie pomieszczeń.
- Mam nadzieję, że do końca wakacji uda się uzyskać ten dokument. Równolegle ogłosiliśmy przetarg na wyposażenie pomieszczeń przedszkolnych i to postępowanie jest już rozstrzygnięte. Do końca wakacji dostawca powinien wyposażyć przedszkole w niezbędne do pracy – szafeczki, leżaczki, wyposażenie pomieszczeń kuchennych czy szafki dla personelu – mówi naczelnik.

Stoły do mechatroniki, winda i boisko
Ciekawa inwestycja dotyczy Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych przy ul. Juliusza Słowackiego. Placówka w ramach unijnego dofinansowania modernizuje bazę dydaktyczną dla kształcenia zawodowego. Zadanie składa się z trzech elementów. Pierwszy to roboty budowlane, które właśnie zostały zakończone. Mowa tu o przystosowaniu jednej z większych sal obiektu i remoncie w niej podłóg, ścian i założeniu nowych instalacji. W tej chwili powtarzany jest przetarg na dostawę platformy przyschodowej potrzebnej do tego, aby inwestycja była dostępna dla osób niepełnosprawnych. Następnym etapem będzie przetarg na dostawę wyposażenia, m.in. specjalnych stolików do mechatroniki, przystosowanych komputerów i innego sprzętu.

W IV Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Michałowicza w ramach tegorocznych inwestycyjnych planów pojawi się dźwig osobowy. Podczas wcześniejszej modernizacji budynku szkoły powstał szyb windowy, jednak wtedy nie było pieniędzy na zakup urządzenia dźwigowego. Teraz jest już po przetargu i wykonawca zamówił urządzenie u producenta. Kiedy dotrze do Bielska-Białej, będzie można je zamontować.

Są też kolejne inwestycje w sport. Jedna z nich, wywodząca się z obywatelskiej inicjatywy, to budowa boiska przy ul. Krausa w Komorowicach Krakowskich, tuż obok doposażonego ostatnio placu zabaw. Obiekt sportowy powstanie jeszcze w tym roku.

Termomodernizacje
Wiele placówek oświatowych jest też w trakcie termomodernizacji. Jak ocenia Wydział Inwestycji, więcej niż ponad połowa miejskich placówek przeszła już termomodernizacje. Kolejny obiekt, który dołączył do tej listy, to Szkoła Podstawowa nr 26 przy ul. Złoty Potok, gdzie wykonawca właśnie zgłosił inwestycję do odbioru.
Właśnie rozpoczęły się prace związane z termomodernizacją Przedszkola nr 35 przy ul. Spółdzielców. Wydział Inwestycji rozstrzygnął przetarg na wykonawcę i podpisał umowę. W tym roku w planach jest wykonanie wszystkich prac zewnętrznych, czyli docieplenia dachu, ścian i drenaż piwnic. Wykonawca wróci na plac budowy prawdopodobnie dopiero w wakacje przyszłego roku, ponieważ druga część remontu obejmuje bardzo poważne prace wewnątrz budynku, m.in. wyburzenie klatki schodowej i wybudowanie nowej (istniejąca nie spełnia wymogów), wybudowanie sieci hydrantowej, kotłowni, a także wymianę centralnego ogrzewania oraz kanalizacji sanitarnej i deszczowej.

W Przedszkolu nr 50 przy ul. Łagodnej na Złotych Łanach prace wewnętrzne zostały zakończone jeszcze przed końcem czerwca br., ponieważ w placówce dwukrotnie organizowano lokal wyborczy. Teraz wykonawca zabrał się za prace zewnętrzne, czyli docieplenie ścian, dachu i izolację. Inwestycja jest realizowana zgodnie z harmonogramem.

Prace postępują także przy termomodernizacji i rozbudowie budynku Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych przy ul. Lompy. Wymieniana jest kanalizacja, wodociąg, przy okazji trwa też budowa boiska. Prace pełną parą idą również w środku budynku – łącznie z dobudową sal dydaktycznych. Zakończenie tej inwestycji to koniec przyszłego roku.

Na termomodernizacje Wydział Inwestycji próbuje też pozyskać pieniądze z zewnątrz. Urzędnicy złożyli już wniosek o dofinansowanie tego rodzaju prac w kilku placówkach oświatowych. Chodzi o wykonaną już termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Złoty Potok, toczącą się inwestycję w Przedszkolu nr 50 przy ul. Łagodnej, Przedszkolu nr 35 przy ul. Spółdzielców - gdzie ostatnio plac budowy został przekazany wykonawcy - oraz Przedszkole nr 23 przy ul. Pod Grodziskiem, które ma już gotową dokumentację i wszystkie pozwolenia. Wniosek dotyczy jeszcze budynku Miejskiego Zarządu Oświaty przy ul. Akademii Umiejętności, gdzie jest już pozwolenie na inwestycję.

Teraz Wydział Inwestycji pracuje nad zabezpieczeniem pieniędzy na kolejne termomodernizacje w nowym okresie unijnego finansowania. Wniosek będzie dotyczył siedmiu obiektów - Szkoły Podstawowej nr 30 przy ul. Mazańcowickiej, Szkoły Podstawowej nr 28 przy ul. Wincentego Witosa, Przedszkola nr 5 przy ul. Montażowej, Przedszkola nr 4 przy ul. Kazimierza Wielkiego (stary budynek), Przedszkola nr 40 przy ul. Komorowickiej i III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego przy ul. Bohaterów Warszawy.


źródło: Emilia Klejmont/UM Bielsko - Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy

reklama