reklama

Na wiosnę ruszy budowa nowego mostu na Sole w Porąbce

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 15.12.2022 11:20,

Umowa podpisana, właśnie oddano plac budowy.

Na wiosnę ruszy budowa nowego mostu na Sole w Porąbce
14 grudnia przekazano warszawskiej firmie plac budowy. Wykonawca rozpocznie pracę od optymalizacji projektu, co oznacza że roboty w terenie – przy rozbiórce tymczasowej przeprawy ruszą prawdopodobnie na wiosnę. Do tego czasu żadnych utrudnień dla kierowców i pieszych nie będzie.

- Cieszę się, że tak wyczekiwana inwestycja wreszcie rusza. Mogę zapewnić, że most na pewno nie zostanie rozebrany na święta. Razem z wójtem gminy przygotowujemy tak połączenia komunikacyjne, żeby inwestycja była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców. Utrudnienia jednak będą, dlatego już proszę o wyrozumiałość - mówi starosta bielski Andrzej Płonka.


Inwestycja obejmuje m.in. budowę nowego mostu na Sole. Zaprojektowana przeprawa, to obiekt łukowy o długości prawie 130 m – podwieszony stalowo-żelbetowy pomost z ruchem puszczonym dołem. Nowa budowa ma zastąpić most tymczasowy, na którym obowiązuje ruch wahadłowy oraz ograniczenie tonażowe. Wykonawca ma także przebudować drogi dojazdowe. Warszawska spółka została wyłoniona w drugim przetargu. Koszt całości robót, to ponad 43,3 mln zł.

Wykonawca zadania „Rozbiórka tymczasowej przeprawy mostowej i budowa nowego mostu na rzece Soła wraz z przebudową połączenia drogowego z DW 948 i drogami powiatowymi 4480S i 1456S w m. Porąbka” ma 23 miesiące na jego realizację.

Paweł Zemanek, wójt Porąbki przyznaje, że to kluczowa inwestycja dla regionu ze względu na położenie. Chodzi o skomunikowanie między dwoma województwami: śląskim i małopolskim. Samorządowiec przypomina, że obecna przeprawa w centrum Porąbki miała być obiektem tymczasowym. Obecnie praktycznie cały ruch odbywa się koroną zapory. Po zakończeniu inwestycji zyskamy nowy most bez ograniczeń tonażu i ruchu. Będziemy mieli chodniki i ścieżki rowerowe, więc zyskamy w pełni funkcjonalny obiekt - mówi samorządowiec.

Przypomnijmy, Powiat Bielski pozyskał środki zewnętrzne na sfinansowanie dokumentacji technicznej przedsięwzięcia z rządowego programu „Mosty dla regionów”. Na realizację udało się zdobyć ponad 23 mln zł z Rządowego Funduszu Dróg. Po unieważnionym pierwszym przetargu, powiatowy samorząd zdobył kolejne 15 mln zł z tzw. Polskiego Ładu.

źroódło: M.Fritz /Powiat Bielski

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy