Nadajniki GPS w samochodach odśnieżających miasto

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 02.12.2020 12:42,
Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej ma nowe narzędzia do kontroli sposobu odśnieżania miasta. Samochody firmy SUEZ Bielsko-Biała S.A., zajmującej się zimowym utrzymaniem dróg w mieście, zostały wyposażone w nadajniki GPS.
Nadajniki GPS w samochodach odśnieżających miasto

Akcja zima na bielskich drogach rozpoczęła się od trwającego ponad dobę nieprzerwanego opadu śniegu. To spowodowało nie lada kłopoty na drogach, a wielu kierowców zadawało pytanie: gdzie są pługopiaskarki? i w komentarzach dodawało: znowu zima zaskoczyła drogowców!.

W tym roku za nadzór i prawidłowe wykonywanie zadania zleconego przez gminę spółce SUEZ odpowiada Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej. Od momentu podpisania umowy MZD posiada także narzędzia do zdalnej kontroli prowadzonej akcji.


- Umowa opisuje szczegółowy sposób odśnieżania ulic w mieście (tzw. operat zimowy), ale także daje wgląd do systemu informatycznego SUEZ-u. Jest on sprzężony z nadajnikami GPS wszystkich pojazdów operujących w mieście w ramach zimowej akcji - informuje dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Wojciech Waluś. - Po ostatnich opadach śniegu system raportował wyjazd w teren części zakontraktowanego zespołu pojazdów przeznaczonych do odśnieżania ulic. Inspektorzy MZD analizują właśnie zapisy GPS. Takie podejście pozwala nie tylko na bieżąco kontrolować, czy wszystkie deklarowane jednostki zostały włączone do akcji, ale też korygować i optymalizować trasy przejazdu pługoposyparek - dodaje W. Waluś.

Warto jednak pamiętać, że standardem zimowego utrzymania dróg w Polsce jest przystąpienie do usuwaniu błota pośniegowego z dróg w momencie ustąpienia opadów śniegu. Firmy zajmujące się odśnieżaniem mają jednak obowiązek wcześniejszego posypywania ulic substancjami rozpuszczającymi lód i śnieg, tak aby przejazd w czasie opadów był bezpieczny.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy