Nowe tablice na bielskich przystankach

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 03.12.2020 13:51, foto: MZD Bielsko-Biała
Trwa rozbudowa Inteligentnego Systemu Transportowego w Bielsku-Białej, który usprawnia ruch i poprawia komfort podróżowania. Montowane są m.in. tablice dynamicznej informacji pasażerskiej na przystankach.
Nowe tablice na bielskich przystankach

Najbardziej widocznym dla osób korzystających z komunikacji miejskiej elementem Inteligentnego Systemu Transportowego w Bielsku-Białej są zamontowane na przystankach autobusowych tablice świetlne dynamicznej informacji pasażerskiej. Z wyświetlanych na nich komunikatów można dowiedzieć się, autobus której linii przyjedzie najszybciej czy ile trzeba oczekiwać na pojawienie się na przystanku pojazdu wybranej przez nas linii.

W ramach rozbudowy ITS realizowanej przez Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej rozpoczęto montaż kolejnych tablic informacyjnych. Zostaną zainstalowane na 15 przystankach autobusowych. Nowe nie będą odbiegały wizualnie od już funkcjonujących. W prawym górnym rogu tablicy będzie znajdował się zegar prezentujący aktualną godzinę, wyświetlany będzie numer linii komunikacyjnej, kierunek jazdy oraz rzeczywisty czas przyjazdu autobusu na przystanek.

Nowością będzie zmiana w umiejscowieniu głośnika systemu zapowiedzi głosowej - na wniosek przedstawicieli bielskiego koła Polskiego Związku Niewidomych głośnik będzie znajdował się na słupku tablicy na wysokości ok. 160 cm od podłoża, a nie na obudowie tablicy. Niezmieniony pozostaje natomiast sposób wzbudzania zapowiedzi głosowej - przyciskiem na konstrukcji wsporczej tablicy lub przy pomocy pilota (będącego w posiadaniu osoby niewidomej).

Instalowane na przystankach tablice zostaną zasilone energią elektryczną oraz podłączone do sieci światłowodowej. Dopóki zadania te nie zostaną ukończone, tablice pozostaną wyłączone.

W tym roku tablice zostaną zamontowane w 7 lokalizacjach, na przystankach - na placu Adama Mickiewicza w kierunku centrum oraz w kierunku Mikuszowic, przy ul. Partyzantów na wysokości dawnej Apeny w kierunku Mikuszowic, dwie na osiedlu Beskidzkim w kierunku ulicy Cieszyńskiej, Osiedle Złote Łany kierunek centrum oraz na przystanku przy ulicy Jutrzenki Sam kierunek centrum.


W przyszłym roku tablice dynamicznej informacji pasażerskiej zostaną zainstalowane na kolejnych 8 przystankach: ulica Partyzantów Apena kierunek centrum, ul. Żywiecka Stojałowskiego kierunek Żywiecka, ul. Cieszyńska Hulanka kierunek centrum oraz kierunek Wapienica, ul. Cieszyńska Osiedle Wojska Polskiego kierunek centrum, ul. Cieszyńska Lotnisko kierunek centrum, Wapienica Centrum kierunek centrum oraz Osiedle Kopernika kierunek centrum.

Po zakończeniu inwestycji w tablice dynamicznej informacji pasażerskiej będzie wyposażonych już łącznie 38 najważniejszych przystanków autobusowych.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy