Pierwszy taki zabieg w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 24.07.2020 09:03,
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej dołączył do grona placówek wykonujących endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną (ECPW). T
Pierwszy taki zabieg w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej

To jedna z najskuteczniejszych, małoinwazyjnych metod leczenia m.in. chorób dróg żółciowych. – To był pierwszy taki zabieg od momentu uruchomienia Szpitala Wojewódzkiego - podkreślił Tomasz Michalski, kierownik Oddziału Gastroenterologicznego Szpitala Wojewódzkiego.

Ordynator wyjaśnił, że zapotrzebowanie na tego typu zabiegi jest bardzo duże. - Technika stosowana jest od lat, ale dostępność ECPW, ze względu na jej skomplikowany charakter, czyli połączenie metod endoskopowej i radiologicznej, jest mocno ograniczona – powiedział lekarz.

Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna umożliwia choremu uniknąć klasycznej operacji. Zabieg pozwala na usuwanie złogów nie tylko z dróg żółciowych, ale także trzustkowych. Jest stosowany również w diagnostyce nowotworów i przewlekłych stanów zapalnych trzustki. Umożliwia również zakładanie protez do dróg żółciowych u pacjentów cierpiących na nowotwory złośliwe.

Poza wdrożeniem ECPW specjaliści ze Szpitala Wojewódzkiego wkrótce przeprowadzą kolejne zabiegi, które do tej pory nie były wykonywane w tutejszej pracowni endoskopowej. – Będziemy zakładać protezy przełykowe u pacjentów z chorobami nowotworowymi przełyku. Zamierzamy również leczyć achalazję - chorobę, której charakterystycznym objawem są zaburzenia połykania. W trudnych przypadkach, gdy nie pomaga leczenie farmakologiczne, mamy już możliwość rozszerzania wpustu żołądka przy pomocy technik endoskopowych – podkreślił Tomasz Michalski.

Wdrożenie ECPW jest możliwe dzięki rozpoczęciu współpracy Szpitala Wojewódzkiego z dr n.med Piotrem Wosiewiczem, specjalistą chorób wewnętrznych i gastroenterologii. Doświadczenie zawodowe zdobywał w trakcie wieloletniej pracy na Oddziale Gastroenterologii Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej oraz w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersyteckiego Centrum Medycznego im. Profesora Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dotychczas jedyną placówką, która wykonywała endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną (ECPW) w naszym rejonie było Beskidzkie Centrum Onkologii –Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej.

INFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy