Pierwszy zabieg ablacji w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej [FOTO]

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 12.06.2020 11:14,
W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej po raz pierwszy zespół specjalistów Oddziału Kardiologicznego wykonał zabieg ablacji.
Pierwszy zabieg ablacji w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej [FOTO]

Do tej pory mieszkańcy miasta i regionu, którzy cierpieli na zaburzenia rytmu serca o charakterze napadowym, kierowani byli na takie zabiegi m.in. do ośrodków klinicznych na Śląsku.

Ablacje wykonuje się w pracowni elektrofizjologicznej. To jedna z najskuteczniejszych, małoinwazyjnych metod leczenia różnego rodzaju arytmii, w której wykorzystuje się prąd o częstotliwości radiowej. Czas zabiegu wynosi od dwóch do czterech godzin. Metoda zapewnia nawet 80 procentową skuteczność leczenia.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Do żył pacjenta wprowadza się specjalne cewniki z elektrodami, które umieszczane są w obrębie serca. – Elektroda połączona jest z komputerami, które rejestrują i pokazują czynność elektryczną serca. Kardiolog- elektrofizjolog widzi miejsca, które wywołują arytmię. Po ich zlokalizowani końcówką elektrody, która osiąga wysoką temperaturę, „przysmaża” się tę część serca, w której zlokalizowano arytmię. Powstaje niewielka blizna, która skutecznie hamuje tę dolegliwość. W ten sposób niszczone są obszary tkanki serca, które odpowiadają za zaburzenia jego rytmu – wyjaśnił dr n. med. Wojciech Jaszczurowski, ordynator Oddziału Kardiologicznego Szpitala Wojewódzkiego.

Wojciech Jaszczurowski podkreślił, że za zgodą obecnej dyrekcji bielska placówka mogła pozyskać doświadczonych operatorów, którzy specjalizują w tej metodzie leczenia chorób serca oraz skompletować specjalistyczny sprzęt, niezbędny do przeprowadzania zabiegów.

Ordynator Oddziału Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego podkreślił, że rozpoczęcie leczenia metodą ablacji jest odpowiedzią na potrzeby pacjentów. Arytmia to dość częsta dolegliwość mieszkańców Bielska-Białej i naszego regionu. – Zaburzenia rytmu serca o charakterze napadowym bywają bardzo oporne na leczenie farmakologiczne. Pozostaje leczenie metodą ablacji. Do tej pory było ono właściwie ograniczone do ośrodków klinicznych na Śląsku. Teraz w końcu możemy zaproponować je pacjentom w naszej placówce – powiedział Wojciech Jaszczurowski.


Ablacja jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na razie trudno powiedzieć ile takich zabiegów będzie miesięcznie wykonywanych w Szpitalu Wojewódzkim; zależy to m. in. od wysokości kontraktu z NFZ. Każdorazowo o jej przeprowadzeniu decyduje specjalista kardiolog. – Pod uwagę brane są m.in. brak skuteczności leczenia farmakologicznego, uporczywość nawrotów arytmii, ciężkość objawów – dodał dr n med. Wojciech Jaszczurowski.

W Polsce wykonuje się kilkanaście tysięcy zabiegów ablacji rocznie.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej jest jedną z największych i najbardziej nowoczesnych placówek na południu. Ma m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych.










źródło: INFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy