Po tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej: będą kontrole w ośrodkach narciarskich

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 12.02.2020 12:20, red
Będą kontrole budowli na stokach narciarskich.
Po tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej: będą kontrole w ośrodkach narciarskich
W poniedziałek (10.02) do tragedii doszło na jednym ze stoków w Bukowinie Tatrzańskiej. Silny wiatr zerwał dach z wypożyczalni nart. Drewniana konstrukcja runęła na turystów - trzy osoby zginęły.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zwrócił się z prośbą do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o to, aby powiatowi inspektorzy wzięli „pod lupę” ośrodki narciarskie na terenie województwa śląskiego.

Biorąc pod uwagę panujące od kilkunastu godzin bardzo trudne warunki atmosferyczne, w szczególności silne wiatry i opady, zdecydowałem o podjęciu takich działań. Nie bez znaczenia ma też wczorajsza tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej – wyjaśnia wojewoda Jarosław Wieczorek.

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wysłał pismo do powiatowych inspektorów o przeprowadzenie kontroli użytkowania obiektów budowlanych w naszym regionie, uwzględniających obiekty sportu i rekreacji jak: skocznie, wyciągi narciarskie i kolejki linowe.

Zgodnie bowiem w art. 61 Prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu zobowiązany jest zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z m.in. siłami natury, właśnie takimi jak: wyładowania atmosferyczne, silne wiatry, intensywne opady, osuwiska ziemi, pożary lub powodzie. W ich wyniku bowiem może nastąpić uszkodzenie obiektu budowlanego lub też pojawić się groźba uszkodzenia, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. Biorąc pod uwagę art. 62 Prawa budowlanego, w przypadku wystąpienia tych okoliczności, właściciel zobowiązany jest do kontroli bezpiecznego użytkowania obiektu. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego poprosił powiatowych inspektorów o raport z efektów kontroli przeprowadzonych w ośrodkach narciarskich.

Niestety, utrzymują się niesprzyjające warunki pogodowe. Do teraz służby kryzysowe wojewody śląskiego otrzymały 577 zgłoszeń, głównie dotyczących usuwania wiatrołomów. Najwięcej zgłoszeń pochodzi z powiatów: cieszyńskiego, bielskiego, częstochowskiego. Pełne ręce roboty mają także służby energetyczne, bowiem ponad 5 tys. odbiorców pozbawionych jest prądu.

źródło: Śląski Urząd Wojewódzki

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy