Premier w Żywcu i Bielsku-Białej

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 19.07.2022 06:52, foto: Krystian Maj / KPRM
Co obiecał?
Premier w Żywcu i Bielsku-Białej
W poniedziałek (18.07) nad Jeziorem Żywieckim gościł premier Mateusz Morawiecki wraz z ekipą polityków PiS. Podczas konferencji prasowej obiecał szereg przedsięwzięć, jakie mają zostać zrealizowane tam najbliższym czasie.

Co konkretnie?


Jezioro Żywieckie zostanie oczyszczone i odmulone. Inwestycja obejmie południową część zbiornika, od strony Żywca, o powierzchni ok. 100 hektarów.

- Po 50 latach trzeba dokonać bardzo poważnego odmulenia tego jeziora. To projekt bardzo ważny – raz na pół wieku trzeba to zrobić – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodał: – W dbałości o środowisko naturalne, o piękno przyrody będą tutaj tworzone wyspy tak, żeby ptactwo mogło też się zalęgnąć – takie gatunki, w takich liczbach, jakie wcześniej bywały, a teraz już ich nie ma.

Oprócz oczyszczenia jeziora, mieszkańcy regionu i turyści zyskają pętlę rowerową wokół Jeziora Żywieckiego. Projekt przewiduje budowę ok. 40 km tras rowerowych oraz fragmentu trasy w kierunku Kęt i Oświęcimia, która przebiega nad Jeziorem Międzybrodzkim.

– Myślę, że dla turystów wyjątkową atrakcją jest ścieżka rowerowa wokół Jeziora Żywieckiego. Ta ścieżka o długości 40-50 km, wyobrażam sobie, będzie jedną z najbardziej malowniczych, przepięknych tras na terytorium całego naszego pięknego kraju – podkreślił premier Morawiecki.

W okolicach jeziora powstaną także przystanie dla jachtów i żaglówek, miejsca do wodowania łódek, plaże, bezpieczne zejścia do jeziora, a także ścieżki piesze oraz wieża widokowa.

– Zapraszamy serdecznie wszystkich Polaków, bo niedługo Jezioro Żywieckie sądzę, że będzie turystyczną perłą Polski – powiedział premier.

Kiedy to wszystko powstanie? Tego premier nie powiedział. Te obietnice to jednak żadna nowość, ponieważ już wcześniej było wiadomo, że wszystkie te inwestycje są już przygotowywane i będą finansowane z funduszy Unii Europejskiej.

Spotkanie z premierem było niedostępne dla mieszkańców. Za wyznaczonym terenem znajdowała się grupa osób, która krzyczała w kierunku premiera: "kłamca" i "hańba, hańba".

Natomiast w placówce zamiejscowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej odbyło się spotkanie premiera z samorządowcami dotyczące rozwoju subregionu południowego.

W ramach Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin powiatów bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego oraz żywieckiego zostanie przeznaczone ponad 49 mln zł

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy