Śląski batalion WOT ma nowego dowódcę

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 15.11.2019 09:06, ap
Cieszyński batalion 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej zyskał nowego dowódcę. Na stanowisko to został wyznaczony ppłk Sławomir Kożuch. Niebawem ruszają szkolenia żołnierzy.
Śląski batalion WOT ma nowego dowódcę
Cieszyński 13. batalion ze względu na teren, w jakim będzie działał zostanie przygotowywany do realizacji zadań, nie tylko w terenie zurbanizowanym, ale i w środowisku górskim oraz lesisto-jeziornym.Jak podkreśla dowódca nowoformowanego batalionu, zespół jest tak silny jak jego najsłabsze ogniwo, dlatego wyszkolenie każdego żołnierza musi być na najwyższym poziomie.

Pierwsze szkolenie podstawowe żołnierzy, którzy będą służyć w Cieszynie, rozpocznie się już 22 listopada. Od nowego roku w cieszyńskim batalionie ruszą natomiast weekendowe szkolenia rotacyjne a „terytorialsi” na stałe wpiszą się w krajobraz tego terenu.

To dobra wiadomość dla mieszkańców południa naszego województwa.

- Mieszkańcy nie tylko powiatu cieszyńskiego, ale także żywieckiego, pszczyńskiego oraz bielskiego będą mogli liczyć na wsparcie swoich żołnierzy, gdy tylko zajdzie taka potrzeba – podkreśla dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas.

Nowoformowany batalion to także dobra wiadomość dla mieszkańców południowej części województwa śląskiego, chcących wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Innowacyjność szkolenia, współdziałanie z innymi rodzajami służb mundurowych oraz przygotowanie do działania w zróżnicowanym środowisku walki jak teren zurbanizowany, lesisto-jeziorny czy górzysty z wykorzystaniem sprzętu narciarskiego lub wspinaczkowego to tylko nieliczne aspekty szkolenia, które mam nadzieję, że przyciągną ludzi z pasją, chcących uczyć się od doświadczonej kadry zawodowej – spadochroniarzy i uczestników misji poza granicami kraju – mówi ppłk Sławomir Kożuch.

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w ubiegłym roku. Obecnie służy w niej ponad 600 terytorialsów a kolejnych blisko 300 jeszcze w tym roku przejdzie szkolenie i zasili szeregi 13 ŚBOT.

Ppłk. Sławomir Kożuch jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Szkolę ukończył z wyróżnieniem - Srebrnym Pierścieniem Komendanta WSO. Wychowanek 18. bielskiego batalionu powietrznodesantowego, gdzie zdobywał doświadczenie od dowódcy plutonu poprzez dowódcę kompanii aż do zastępcy dowódcy batalionu. Jako dowódca kompanii bojowej uczestniczył w misjach poza granicami kraju w Iraku i Afganistanie. Do tej pory w 13. Śląskiej Brygadzie OT był dowódcą 131 batalionu lekkiej piechoty w Gliwicach.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy