Smog powrócił! Normy przekroczone o setki procent

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Na sygnale, Wiadomości, 24.10.2019 10:24, ap
Niebawem na dobre rozkręci się sezon grzewczy. Niestety, już teraz odczuć możemy pogorszenie się jakości powietrza. Dzisiejszej nocy w niektórych rejonach mieszkańcy nie mieli czym oddychać.
Smog powrócił! Normy przekroczone o setki procent
Dzięki korzystnym warunkom atmosferycznym, przez jakiś czas mogliśmy odpocząć od smogu. Dzisiejszej nocy koszmarne powietrze powróciło jednak do regionu! Niestety, wraz z nasileniem się sezonu grzewczego, wrasta także poziom zanieczyszczeń.Mieszkańcy Bielska-Białej oddychać mogą pełną piersią! Ani teraz, ani wczoraj normy nie były znacznie przekroczone. Najgorszą jakość powietrza sensory zarejestrowały o godz. 21:00. Wówczas czujnik PM10 wskazał przekroczenie pyłu zwieszonego „tylko" o 148% (74 µg/m³). Natomiast pomiar PM2,5 wynosił 218% (55 µg/m).

Znacznie gorzej sytuacja wyglądała w Czechowicach-Dziedzicach. O północy w mieście czujnik wskazał przekroczenie pyłu zwieszonego o 301% (150 µg/m³). PM2,5 znalazło się na poziomie 358% (90 µg/m³). Teraz (godz.10:00) jest trochę lepiej. Pomiary wskazują: PM10 - 159% (80 µg/m³) i PM2.5 - 209% (52 µg/m³).

W powiecie żywieckim nie było lepiej. W samym Żywcu najgorsze powietrze sensory zarejestrowały o godz. 22:00. Wtedy PM10 wskazał przekroczenie stężenia pyłu zawieszonego o 253% (126 µg/m³). Stężenie PM 2,5 wyniosło wówczas o 348% (87 µg/m³) więcej niż jest dopuszczalne. W komunikacie przeczytać mogliśmy: "Jakość powietrza jest bardzo zła. Uważaj na siebie i bliskich". Od rana w Żywcu oddycha się znacznie lżej. Teraz PM10 przekracza dopuszczalne stężenie o 142% (71 µg/m³), a PM2,5 wynosi 197% (49 µg/m³).

Stan jakości powietrza monitorować możecie na mapie Airly.

Wyjaśnienie:

PM2.5 – najbardziej szkodliwe zanieczyszczenie
PM2.5 to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu. To właśnie ten rodzaj pyłu zawieszonego jest odpowiedzialny za:

• nasilenie astmy
• osłabienie czynności płuc
• nowotwory płuc, gardła i krtani
• zaburzenia rytmu serca
• zapalenie naczyń krwionośnych
• miażdżycę
• niższą masą urodzeniową dziecka i problemy z oddychaniem, gdy było ono narażone na kontakt z pyłami w trakcie rozwoju płodowego
• nasilenie objawów chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym.

PM10
– szkodliwy pył zawieszony
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrogramów. Jest szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany, dioksyny – jednym słowem, rakotwórcze metale ciężkie. Norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi według WHO 50 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna 20 mikrogramów na metr sześcienny. Warto jednak wiedzieć, że informację o przekroczonych normach ogłasza się, gdy dobowe stężenie PM10 wyniesie 200 mikrogramów na metr sześcienny – widać więc doskonale jak często wszyscy myślimy, że powietrze jest w porządku, podczas gdy jest ono bardzo zanieczyszczone, jednak nie został jeszcze osiągnięty poziom alarmowy.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy