Tak to można chorować! Rekordowe zasiłki ZUS

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 28.11.2019 18:00, ap
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał rekordowe zasiłki, jakie wypłacono chorym. Jedna z najwyższych kwot trafiła do klienta oddziału w Bielsku-Białej. Mężczyzna za miesiąc chorobowego otrzymał ponad 29 tys. zł.
Tak to można chorować! Rekordowe zasiłki ZUS
Rekord w Rybniku

Ponad 40 tys. zł za miesiąc otrzymała klientka rybnickiego ZUS. Łącznie za dwa miesiące chorobowego kobiecie wypłacono przeszło 76 tys. zł. To najwyższy zasiłek w kraju, jaki ZUS wypłacił w tym roku.Bielsko-Biała na podium

Drugim pod względem wysokości zasiłkiem chorobowym wypłacanym w województwie śląskim jest ten, który trafił do mężczyzny z terenu działalności oddziału ZUS w Bielsku-Białej. Za miesiąc na zwolnieniu lekarskim klient otrzymał ponad 29 tys. zł z ZUS.

Natomiast oddział ZUS w Chorzowie za trzy tygodnie chorobowego wypłacił swojej klientce zasiłek w wysokości 14,7 tys. zł. W Częstochowie kobieta za niecały miesiąc choroby otrzymała ponad 6 tys.

Jakie zarobki takie świadczenie

- Wysokość zasiłku uzależniona jest od podstawy, od której odprowadzane są składki, czyli najczęściej od osiąganego wynagrodzenia. Im to wynagrodzenie wyższe, tym wyższe są odprowadzane składki, a w konsekwencji wyższe świadczenie. Wpływ na wysokość pobieranego świadczenia ma nasze średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Ciąża, szpital, wypadek przy pracy

Miesięczny zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru. Za czas pobytu w szpitalu chory otrzymuje 70%. podstawy.

- 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego otrzymamy wówczas, jeżeli staliśmy się niezdolny do pracy wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy, w czasie ciąży, bądź wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów - dodaje rzeczniczka.

Zasiłek chorobowy wypłacany jest od 34 dnia choroby. Wcześniej wynagrodzenie finansuje pracodawca. Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wypłacane jest łącznie za 33 dni choroby w ciągu roku kalendarzowego, a jeśli pracownik ukończy 50. rok życia – łącznie za 14 dni.

Dłuższe chorobowe

Maksymalny okres wypłaty zasiłku chorobowego wynosi 182 dni, ale jeśli niezdolność do pracy wystąpi w czasie ciąży albo będzie spowodowana gruźlicą - to wówczas maksymalnie czas to 270 dni

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy