Ważna wiadomość dla rodziców przedszkolaków w Bielsku-Białej

Region, Bielsko-Biała, Gospodarka, Wiadomości, 07.05.2020 08:19,
Przedszkola jeszcze nie teraz.
Ważna wiadomość dla rodziców przedszkolaków w Bielsku-Białej

Zgodnie z zarządzeniami prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego wydanymi 5 maja do 17 maja zamknięte będą publiczne przedszkola w mieście. Stopniowe uruchamianie bielskich przedszkoli rozpocznie się 18 maja.

Nie oznacza to jednak pełnego funkcjonowania tych placówek. Z analizy Miejskiego Zarządu Oświaty wynika, że z uwagi na restrykcyjne wytyczne Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego z możliwości stacjonarnej opieki w przedszkolach będzie mogło skorzystać w mieście jedynie 30 proc. obecnie zapisanych do placówek dzieci.

Na otwieranie przedszkoli od 6 maja zgodę wydał 29 kwietnia premier, w ramach wejścia kraju w drugą fazę odmrażania gospodarki w czasie epidemii. Szef rządu decyzję o terminie otwarcia placówek pozostawił samorządom.

W Bielsku-Białej, z uwagi na utrzymujące się zagrożenie epidemiczne oraz konieczność stworzenia warunków umożliwiających wznowienie w pełni bezpiecznej działalności przedszkoli, prezydent zdecydował o dalszym czasowym ograniczeniu funkcjonowania przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest miasto Bielsko-Biała, do 17 maja. Polega to na zawieszeniu działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej przedszkoli. Zarządzenia wydane przez prezydenta nie ograniczają natomiast kontynuowania przez te placówki działalności dydaktycznej, realizowanej z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Decyzja o otwarciu przedszkoli 18 maja została podjęta po zapoznaniu się z wytycznymi i zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, stanowiskami Ministerstw Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej, opiniami środowisk medycznych oraz oświatowych w odniesieniu do naszego miasta.

Stopniowe uruchamianie pracy przedszkoli w ramach odmrażania gospodarki nie oznacza jednak całkowitego powrotu do stanu przed pandemią, czyli do pełnego funkcjonowania tych placówek. Po otwarciu 18 maja przedszkola będą organizować zajęcia opiekuńcze oraz, w miarę możliwości, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, stosując się do wytycznych opracowanych przez Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Jak podkreśla dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty Janusz Kaps, wytyczne te są bardzo restrykcyjne, zarówno co do warunków organizacyjnych, w tym liczby dzieci przebywających na określonej przestrzeni, jak i warunków higieniczno-sanitarnych.


- Z przeprowadzonej analizy wynika, że w Bielsku-Białej, z możliwości stacjonarnej opieki w przedszkolach będzie mogło skorzystać jedynie 30 proc. dzieci obecnie zapisanych do przedszkoli, a więc znacznie mniej niż dotychczas – tłumaczy dyrektor J. Kaps.

W Bielsku-Białej funkcjonują 43 publiczne przedszkola, które w 219 oddziałach posiadają 5.193 miejsca dla dzieci. Zgodnie z wytycznymi, miasto będzie mogło zapewnić w nich opiekę dla około 1.700 dzieci. W tej sytuacji konieczne jest opracowywanie procedur bezpieczeństwa sanitarnego oraz przyjmowania ograniczonej liczby dzieci, w tym kryteriów pierwszeństwa dla najbardziej potrzebujących wsparcia rodzin. Możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego będzie adresowana przede wszystkim do rodziców, których charakter pracy i obowiązki zawodowe wymagają przebywania poza miejscem zamieszkania.

Zgodnie z wytycznymi Ministra Edukacji Narodowej dla dzieci pozostających w domu, nadal aktualne, nawet po otwarciu przedszkoli, pozostaje prowadzenie zajęć przy wykorzystaniu metod i technik kształcenia na odległość.

- Wiem, że dotychczasowa współpraca nauczycieli wychowania przedszkolnego i rodziców dzieci w wieku przedszkolnym przebiegała w naszym mieście bardzo sprawnie. Zachęcam zatem do tego, aby kontynuować podjęte działania. Proszę nauczycieli, aby w miarę możliwości w dalszym ciągu wspierali dzieci oraz ich rodziców. A rodziców proszę o wyrozumiałość dla podejmowanych decyzji i działań – mówi Janusz Kaps.

Także w związku z sytuacją epidemiologiczną, w tym roku nie będzie zwyczajowej, jednomiesięcznej przerwy technicznej w bielskich przedszkolach. Prezydent Jarosław Klimaszewski podjął decyzję o kontynuowaniu działalności wszystkich przedszkoli w lipcu i sierpniu. Wszystkie przedszkola będą pracować przez 6 tygodni, wykorzystując swój potencjał organizacyjno-kadrowy, a przerwa techniczna skrócona zostanie do 2 tygodni, z uwagi na obowiązek urlopowy. Dla bezpieczeństwa nie będzie też prowadzonych zapisów na dyżur wakacyjny i nie będzie wymiany dzieci pomiędzy przedszkolami.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy