Ćwierć wieku uczą gracji i elegancji

Region, Bielsko-Biała, Kultura - Rozrywka, Sport, Wiadomości, 11.04.2019 17:20, PAN
Ćwierć wieku uczą gracji i elegancji

Stowarzyszenie Gimnastyki Artystycznej Bielsko-Biała świętowało jubileusz 25-lecia. Z tej okazji odbyły się ogólnopolskie zawody Ogólnopolski Turniej Beskidów, który był największym wydarzeniem w tej olimpijskiej dyscyplinie na Podkarpaciu. W zawodach wystartowało 120 zawodniczek od grup najmłodszych do juniorek.

Gimnastyka sportowa i artystyczna odrodziła się w naszym kraju po 1989 roku. Wcześniej dyscyplina "kulała", bo w czasach komunistycznych zamarły Ogniska PTG Sokół, które zakładano jeszcze w czasach zaborów i były one miejscami nie tylko kształtowania tężyzny fizycznej, ale także idei patriotycznych. Dziewczęta uczyły się gracji, chłopcy ćwiczyli na przyrządach, co potem wykorzystywali w wojskowym fachu. To nie przypadek, że Pierwsza Kadrowa wymaszerowała spod ulicy Oleandry w Krakowie, gdzie do dziś znajduje się lokum i hala PTG Sokół Kraków. Ogniska Sokole powstawały głównie w Galicji, tak też jest po dzień dzisiejszy, że najmocniejsze ośrodki w gimnastyce artystycznej są na południu naszego kraju oraz we Lwowie, który na początku XX wieku był przecież stolicą Galicji.


Gimnastyka była też obecna na Podbeskidziu, a formalnie SGA Bielsko-Biała powstało 25 lat temu. W tym czasie reprezentantki tego klubu startowały z sukcesami w mistrzostwach Polski oraz były członkiniami kadr narodowych. W organizowanych przez siebie zawodach młode bielszczanki wypadły bardzo dobrze. Pierwsze miejsca zajęły: Lilia Niemirowska, Magdalena Wantoła i Patrycja Kliber. Na najniższym stopniu podium stanęła z kolei Lidia Krupa.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy