Mural na bielskim bloku robi wrażenie

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 08.11.2020 10:15, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
Hiperrealistyczny obraz niebieskiego egzotycznego ptaka – nowozelandzkiego kędziornika - zdobi ścianę bloku mieszkalnego przy ul. Grażyny 15 w Bielsku-Białej. To kolejny mural w mieście.
Mural na bielskim bloku robi wrażenie

Autorem muralu Tui – bo taki nosi tytuł, co oznacza nazwę ptaka w języku Maorysów - jest artysta działający pod pseudonimem Turbos. Tui to kolejna realizacja tego autora w Bielsku-Białej. Na kamienicy przy ul. Stefanii Sempołowskiej 1 od 2014 r. widnieje jego surrealistyczna Sowa. Mural został zrealizowany w pierwszej edycji projektu oBBraz miasta, organizowanego cyklicznie przez Galerię Bielską BWA. Projekt jest kontynuowany i w jego kolejnej odsłonie swoje dzieło, jeszcze jesienią tego roku, zrealizuje znana artystka Mona Tusz.


- Turbos, znany bielski writer i streetartowiec, jako temat swojego nowego muralu wybrał egzotycznego ptaka – kędziornika, który jest endemicznym gatunkiem żyjącym w Nowej Zelandii. Oczywiście wizerunek stworzonego przez artystę ptaka może być odczytywany jako czysto estetyczny element upiększający przestrzeń wokół osiedla. Jednak w wierzeniach Maorysów ptaki te mają duże znaczenie i wiąże się z nimi szczególna symbolika. Ze względu na swoje zachowanie kędziorniki kojarzone są ze spełnieniem życia, pewnością siebie i duchową harmonią. Maorysi wierzą, że są one posłańcami bogów w niebiosach, pośrednikami w komunikowaniu się z nimi – mówi koordynatorka projektu Justyna Łabądź.

Turbos urodził się w 1980 roku w Bielsku-Białej. Pierwsze graffiti zaczął tworzyć pod koniec lat 90. Artysta znany jest z hiperrealistycznego sposobu malowania. Był współtwórcą scenografii do spektakli w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej Piaskownica i Testament Teodora Sixta oraz uczestnikiem wielu projektów artystycznych i ogólnopolskich wydarzeń graffiti.

Mural przy ul. Grażyny 15 powstał dzięki inicjatywie firmy Zarządzanie Nieruchomościami Tomasz Gajda oraz Wspólnocie Mieszkaniowej Grażyny 15.

źródło: UM Bielsko-Biała


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy

reklama