'Pieronek' za darmo w sieci. Dziś premiera

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 20.03.2020 14:30, foto. Przemysław Burczka
Na portalu YouTube można znaleźć już dwa jego poprzednie filmy - "Jego oczami" oraz "Z domu...". W związku z zaistniałą sytuacją Szymon J. Wróbel postanowił dołączyć do akcji #ZostańWdomu i bezpłatnie udostępnić swój ostatni film w sieci. Dziś o godz. 20 na YouTube, internetową premierę będzie miał film "Ojciec, czyli o Pieronku".
'Pieronek' za darmo w sieci. Dziś premiera

- Chciałem ten film opublikować w sieci przy okazji którejś rocznicy śmierci bp Pieronka. Ale w związku z tym co obecnie przeżywamy, postanowiłem opublikować go już dzisiaj. Ten film jest wyjątkowy choćby z tego powodu, że niestety już nikt nie zrobi ekranizacji z Biskupem Pieronkiem. Poza tym wzięło w nim udział wielu ciekawych gości, jak np. Jurek Owsiak. Bardzo dzisiaj brakuje głosu "Pieronkowatego" w polskim Kościele, wiec zachęcam do włączenia YouTube i wyszukania tego filmu. Bezpośredni link wrzucę również na mojego Fanpage na FB. - mówi Szymon J. Wróbel.

„Ojciec, czyli o Pieronku” to niezależny, pełnometrażowy dokument o rodzinie Pieronków i najsłynniejszym jej przedstawicielu – biskupie Tadeuszu Pieronku. Film miał premierę końcem 2017 roku, rok później w księgarniach w całej Polsce nakładem "Wydawnictwa MG" ukazała się książka pod tym samym tytułem, która jest rozwinięciem filmu.

Pochodzący z Żywiecczyzny Biskup Tadeusz Pieronek ma na swoim koncie doktorat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z zakresu prawa kanonicznego i habilitację Akademii Teologii Katolickiej w Krakowie. Z ramienia Stolicy Apostolskiej od 1990 roku uczestniczył w rokowaniach z rządem RP w sprawie zawarcia konkordatu. Od 1987 roku krajowy duszpasterz prawników. W latach 1993-1998 pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. A na Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie wykładał od 1965 roku. Z pod jego skrzydeł wyszło wielu duchowny, którzy dziś są ważnym głosem w Kościele.

fot. Dorota Ankudowicz

Jaki wpływy na historię Biskupa Pieronka, urodzonego w 1934 roku miało pochodzenie? Rodzinne relacje? Jaki wypływ miała kultura góralska, wiersze, czasy okupacji i mało znana historia jego wybitnego taty? Ten film ma pokazać historię człowieka, księdza z Żywiecczyzny, który chętnie rozmawiał z młodzieżą na Przystanku Woodstock i nigdy nie unikał trudnych tematów. Ma on również przypomnieć historię Władysława Pieronka, ojca Biskupa, kronikarza, legionisty, społecznika, samorządowca, który swoją działalnością walnie przyczynił się do powstania m.in. pierwszego „wiejskiego kina” w Polsce.

W pierwszej przestrzeni filmu zobaczymy to, co na co dzień jest niezwykle potrzebne, czyli dialog. W drugiej zobaczymy młodzież. W pewnym momencie te dwie przestrzenie będą miały wspólny mianownik. W jakim? Tego dowiemy się z filmu.

fot. Dorota Ankudowicz

INFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy