Podczas Dni Bielska-Białej artyści wyszli na ulice

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 06.09.2022 10:09,
Wydarzenia drugiego weekendu Dni Bielska-Białej koncentrowały się na ulicy 11 Listopada. Ostatniego dnia święta miasta ulicą zawładnęły folkowa nuta, opera i nowoczesna muzyka. Energetyczne dźwięki porwały bielszczan do zabawy.
Podczas Dni Bielska-Białej artyści wyszli na ulice

4 września praktycznie na całej długości ul. 11 Listopada coś się działo. W ramach tzw. Artystycznej Strefy 11 rozbrzmiewała muzyka, uprawiano i oglądano sztuki wizualne, można było wziąć udział w warsztatach albo zajrzeć na stragany Jarmarku w Białej.

Po ulicy w strojach z epoki przechadzali się wychowankowie Bielskiej Piwnicy Artystycznej im. Marii Koterbskiej. W przestrzeni ulicznej dzielili się sztuką artyści plastycy: Patrycja Godula, Aleksandra Nedyńska i Krzysztof Krzysztof.

Wieczorem zobaczyliśmy nową wersję muralu na ścianie kamienicy przy ul. 11 Listopada 74 i otwarta została Artystyczna Strefa Wyzwolenia.

Niech prowadzi was muzyka

Artystyczna Strefa 11 pn. Niech prowadzi was muzyka była cyklem krótkich koncertów różnorodnej muzyki, odbywających się w kilku punktach ulicy 11 Listopada. Wystąpiły m.in. zespoły Esemes, CudaWianki, SixMM i kataryniarz Tomasz Sylwestrzak. Prawdziwą furorę zrobiła Orkiestra Na Dużym Rowerze z Bydgoszczy, czyli sześciu muzyków koncertujących w trakcie jazdy na sześcioosobowym rowerze. W skład grupy wchodzą: Adrian Zasada - wokal, gitara, kierownica, Jędrzej Rochecki - skrzypce, wokal, Maciej Drapiński - akordeon, wokal, Mateusz Szwankowski - klarnet, wokal, Szymon Wiciński - kontrabas, wokal, Tomasz Stanny - tarka, wokal. Znani z programu Mam Talent panowie zrobili klimat.


Nutki nostalgii i wzruszenia dostarczyli Aleksander Kruczka Tenor i Sławomir Naborczyk, którzy z okna Dzielnicowe Biblioteki Publicznej zaśpiewali kilka znanych arii operowych. Śpiewakom na pianinie akompaniowała Grażyna Ginger.

Pasterz i pasterka
Mural przedstawiający sylwetkę pasterza niosącego owcę, widniejący na ścianie kamienicy budynku przy skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Wyzwolenia w Bielsku-Białej, wzbogacony został o nową część, na której pojawiła się pasterka. Nowe, podświetlone na niebiesko oblicze muralu Pasterz, zrealizowanego, przypomnijmy, w 2014 roku przez artystów z Projektu Etnograff (Katarzyna Katka Dyga-Szymonowicz i Maciej Kamer Szymonowicz), bielszczanie zobaczyli wieczorem 4 września.
Co ciekawe, były osoby, które dopiero teraz zobaczyły Pasterza po raz pierwszy.
- Chodzę to ulicą praktycznie codziennie na zakupy, bo niedaleko mieszkam, ale jakoś nie zwróciłam uwagi, że tu był pasterz. Pewnie trzeba mu było domalować drugą połówkę, by wypiękniał i został zauważony. Bardzo to mi się to wszystko podoba – powiedziała nam mieszkająca w okolicy pani Czesława.


Artystyczna Strefa Wyzwolenia
Kulminacją tego dnia był pełen świateł, dźwięków i ruchu koncert performatywny inspirowany naszym miastem, zaprezentowany bielszczanom na trzypoziomowej scenie ustawionej u zbiegu ulic 11 Listopada i Wyzwolenia. Ten punkt programu nazwano Artystyczną Strefą Wyzwolenia. Muzykę i aranże do tego wyjątkowego wydarzenia stworzył Krzysztof Maciejowski, który wystąpił razem z Robertem Szewczugą oraz Ghostmanem. Śpiewali aktorzy Teatru Polskiego Anna Guzik, Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt i Tomasz Lorek, a tańczyli adepci Prywatnej Szkoły Baletowej w Bielsku-Białej i goście ze Studia 4 South.

Głównym organizatorem całego wydarzenia było Bielskie Centrum Kultury.

źródło: Jacek Kachel / UM Bielsko-Biała


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy