W niedzielę szpital zaświeci się na fioletowo!

Region, Bielsko-Biała, Kultura - Rozrywka, Gospodarka, Wiadomości, 15.11.2019 19:00, ap, foto: SW w Bielsku-Białej
W bielskiej lecznicy od początku tego roku na świat przyszło aż 122 dzieci urodzonych przed czasem. Dlatego w niedzielę (17.11) Szpital Wojewódzki z okazji Światowego Dnia Wcześniaka zostanie rozświetlony na fioletowo.
W niedzielę szpital zaświeci się na fioletowo!
Według Światowej Organizacji Zdrowia wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. W Polsce co roku rodzi się około 25 tysięcy wcześniaków.


Nieprzypadkowo to właśnie wcześniakom przypisany został kolor fioletowy. W literaturze barwa ta dedykowana jest osobom wrażliwym i wyjątkowym. Fiolet symbolizuje także waleczność.

Wśród dzieci, które uratowano od początku tego roku na oddziale patologii noworodka Szpitala Wojewódzkiego, najmniejsze były trzy dziewczynki. Pierwsza po urodzeniu ważyła zaledwie 540 gramów, druga – 570 gramów, a trzecia – 600 gramów.

Najmniejsze dziecko uratowane w Szpitalu Wojewódzkim przyszło na świat w 2005 roku. Dziewczynka urodziła się przed planowanym terminem porodu i ważyła zaledwie 480 gramów, czyli mniej, niż pół kilograma cukru.

– Szansa przeżycia noworodka urodzonego w 23 tygodniu ciąży, z masą ciała 500 gramów wynosi około 20 procent. Wiedza, doświadczenie, a także specjalistyczny sprzęt, który mamy do dyspozycji sprawiają, że ratujemy coraz więcej niedojrzałych noworodków – mówi dr n. med. Danuta Zimmer, kierownik oddziału patologii noworodka. Tak małe dzieci często chorują na zapalenie płuc i pierwsze miesiące życia spędzają w inkubatorach, oddychając za pomocą respiratora.

Danuta Zimmer podkreśliła, że w walce o życie i zdrowie wcześniaka ogromną rolę odgrywają rodzice. To ich miłość, dotyk sprawia, że noworodek czuje się bezpiecznie i walczy o życie i zdrowie. W tej batalii, która trwa czasami tygodniami, towarzyszy dzieciom przez całą dobę personel oddziału patologii noworodka. – Oddajemy się tej pracy z pasją i poświęceniem – podkreśla Danuta Zimmer.

Kierownik oddziału patologii noworodka przyznaje, że w jej zespole, każdy ma świadomość, że od jego pracy zależy efekt terapii dziecka.

– Lekarze neonatolodzy, anestezjolodzy, pielęgniarki, położne i cały personel pomocniczy, aktywnie włączają się w proces leczenia. Stanowimy zgraną ekipę także poza pracą. Takie święto jak Światowy Dzień Wcześniaka to okazja, aby tym wszystkim ludziom pogratulować codziennej pracy – wyznaje z uśmiechem Danuta Zimmer.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy