W Sferze otwarta została pierwsza w kraju Tlenodajnia!

Region, Bielsko-Biała, Kultura - Rozrywka, Gospodarka, Wiadomości, 14.11.2019 18:43, ap/ foto: Fundacja Arka
W bielskiej Galerii Sfera powstało wyjątkowe miejsce. To pierwsza w Polsce Tlenodajnia, gdzie oddychać możemy i powinniśmy pełną piersią. Znajdziemy tutaj w 100% czyste powietrze.
W Sferze otwarta została pierwsza w kraju Tlenodajnia!
Paprotka, bluszcz i skrzydłokwiat - to rośliny, które najlepiej oczyszczają powietrze i sprawiają, że w ich towarzystwie czujemy się dobrze i bezpiecznie oddychamy. Właśnie te gatunki roślin znajdują się w pierwszej w Polsce Tlenodajni, stworzonej na pierwszym piętrze Galerii Sfera w Bielsku-Białej.To unikatowe miejsce, powstało dzięki współpracy Galerii Sfera, Fundacji Ekologicznej ARKA i kwiaciarni SofiFlora.

Wybór daty otwarcia Tlenodajni nie jest przypadkowy. 14 listopada obchodzimy Dzień Czystego Powietrza. Jest to idealny moment, aby nie tylko zwrócić uwagę na problem smogu i zanieczyszczeń, ale również udostępnić mieszkańcom Bielska-Białej przestrzeń, w której będą mogli oddychać czystym powietrzem.

- Galeria SFERA od dawna stawia na ekologiczne rozwiązania, a temat ochrony środowiska jest nam szczególnie bliski. Stworzyliśmy Tlenodajnię, aby bielszczanie mogli się w niej schronić przed szkodliwym dla naszego zdrowia smogiem i popracować w przyjemnych warunkach - mówi Monika Magner, Dyrektor Galerii Sfera.

Przestrzeń Tlenodajni wypełniona jest specjalnie dobranymi gatunkami roślin, uznawanymi przez Agencję Kosmiczną NASA za najlepiej oczyszczające powietrze.

- Galeria Sfera jest spleciona z miastem, nie tylko dzięki lokalizacji w samym centrum Bielska-Białej, ale przede wszystkim poprzez realizację ważnych dla mieszkańców projektów. Inicjatywa stworzenia Tlenodajni jest elementem konsekwentnie realizowanej przez nas strategii, która zakłada współpracę z lokalnymi organizacjami – mówi Dagmara Gąsiorek, Marketing Manager Galerii SFERA.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że aż 90% czasu spędzamy w budynkach. Nie oznacza to jednak, że nie dociera do nas wówczas smog, obecny na zewnątrz. Aż 50% szkodliwych pyłów przedostaje się do pomieszczeń. Do tego dochodzą także zanieczyszczenia pochodzące m.in. z farb, lakierów, wykładzin czy mebli. Dlatego powinniśmy walczyć o to, aby jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, była jak najwyższa. Zwłaszcza, że dziennie człowiek wdycha aż 16 kg powietrza!

- Z okazji Dnia Czystego Powietrza chcemy zwrócić uwagę na ważny, ogólnopolski problem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza. Z 50 europejskich miast z największą ilością smogu, ponad 30 znajduje się w Polsce. Poprzez działania Fundacji uświadamiamy ten problem, a Tlenodajnia jest kolejnym projektem wspierającym edukację - wyjaśnia Wojciech Owczarz, Prezes Fundacji Ekologicznej ARKA, pomysłodawca Tlenodajni.

W każdy czwartek, aż do 19 grudnia będą się tu odbywać warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, przygotowane przez Fundację Ekologiczną ARKA. Uczestnicy spotkań dowiedzą się, czym jest smog i jaki jest jego wpływ na ludzki organizm, a także poznają sposoby, aby się przed nim chronić.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy