Wybierzmy swoje ulubione drzewo. Trwa głosowanie

Region, Bielsko-Biała, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 17.06.2019 18:50, PAN
Klub Gaja organizuje konkurs na Drzewo Roku. Głosowanie dobiegło półmetka, kandydatury przyjmowane są do 30 czerwca.
Wybierzmy swoje ulubione drzewo. Trwa głosowanie

W plebiscycie, który Klub Gaja organizuje już od 9. lat decydujące nie jest piękno, rozmiary czy wiek drzew, ale ich historie i związki z ludźmi. Szukane są drzewa, które są ważne dla lokalnej społeczności, są symbolem miejscowej kultury i historii, a także przykładem troski o przyrodę i tradycje. Drzewo, które uzyska największe poparcie internautów zdobędzie tytuł Drzewa Roku 2019 oraz będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku w lutym 2020 r.

Obecnie liderem jest ponad 200-letni Bez czarny z Rzeszowa, rosnący między blokami w samym sercu miasta. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że drzewo „zawsze tu rosło” i nie wyobrażają sobie, aby go tu nie było. Ciągle zachwyca niezwykłą urodą, zwłaszcza podczas kwitnienia i owocowania. Na drugim miejscu plasuje się wiekowa Lipa Anna w Kliniskach Wielkich, która swoją nazwę zawdzięcza Annie Jagiellonce – żonie władcy Pomorza Zachodniego Bogusława X Wielkiego. Tuż za nią znajduje się Krzywa Sosna Szubienica z Wielkopolski, z którą wiąże się legenda o powieszonym na jej czubku pasterzu przez oddział wojsk carskich. Drzewo ugięło się pod jego ciężarem i jest krzywe aż do dziś, i stąd wzięła się jego nazwa.

Więcej informacji o konkursie i głosowanie pod adresem: www.drzeworoku.pl

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy