Pierwszy zabieg implantacji w Szpitalu Wojewódzkim

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 29.04.2022 08:48,
Pełna gama zabiegów elektrokardiologicznych dla pacjentów
Pierwszy zabieg implantacji w Szpitalu Wojewódzkim
Lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej przeprowadzili pierwszy w placówce zabieg implantacji defibrylatora - kardiowertera z funkcją resynchronizacji
(CRT-D). - To stawia nas w rzędzie ośrodków, które oferują chorym pełną gamę procedur z zakresu elektrokardiologii - powiedział dr n. med. Wojciech Jaszczurowski, kierownik Oddziału Kardiologicznego Szpitala Wojewódzkiego.


Zabieg, przy udziale specjalisty z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Ochojcu, wykonano u pacjenta z ciężkim uszkodzeniem serca. To bardzo dobra informacja dla chorych, ponieważ do tej pory po taką pomoc musieli udawać się do placówek na Śląsku. Teraz mogą ją otrzymać w bielskim Szpitalu Wojewódzkim.

Wojciech Jaszczurowski podkreślił, że zabieg implantacji defibrylatora - kardiowertera z funkcją resynchronizacji, jest dużo bardziej skomplikowany, niż wszczepienie tradycyjnego defibrylatora-kardiowertera, wyposażonego tylko w dwie elektrody. - Urządzenie z funkcją resynchronizacji ma trzy elektrody. I to właśnie umieszczenie tej trzeciej, lewokomorowej jest najtrudniejszym elementem całej procedury implantacji - wyjaśnił lekarz.

Resynchronizacja polega na jednoczesnej stymulacji prawej i lewej komory serca. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku osób z zaburzeniami przewodzenia w sercu, czyli przypadłością częstą u chorych z zaawansowaną niewydolnością serca.

- Komory serca kurczą się niejednocześnie, co zaburza opróżnianie lewej komory z krwi, a także upośledza funkcję zastawek. W efekcie skurcz serca jest mniej efektywny. Resynchronizacja poprzez jednoczesną stymulację obu komór niweluje ten defekt i poprawia samopoczucie pacjenta. - dodał dr Wojciech Jaszczurowski.

Terapia polegająca na implantacji defibrylatora - kardiowertera z funkcją resynchronizacji, ma na celu zmniejszenie śmiertelności i poprawienie jakości życia osób cierpiących na ciężką niewydolność serca. Pacjent dzień po zabiegu wychodzi do domu.

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy