Bielsko w Małopolsce?

Region, Bielsko-Biała, MAGAZYN, Wiadomości, 19.08.2020 17:00, DK
Niektórzy chcą zmian w podziale administracyjnym kraju.
Bielsko w Małopolsce?
Członkowie Stowarzyszenia Beskidzki Dom wystosowało apel do władz, chcą rozpoczęcia działań na rzecz zmian administracyjnych. Twierdzą, że podział administracyjny Polski na 16 województw nie sprawdził się.

-Jak wiadomo rząd planuje zmiany w podziale administracyjnym kraju. Dlatego też Stowarzyszenie Beskidzki Dom apeluje do parlamentarzystów z naszego regionu o rozpoczęcie działań na rzecz zmian administracyjnych,mających na celu upodmiotowienie naszego regionu. Zwracamy w nim uwagę na często zapominany aspekt zagadnienia-kwestie kulturowe i tożsamościowe.- piszą na facebookowym profilu administratorzy strony Beskidzki Dom.


Od lat posłowie z PiS obiecują zmiany w podziale administracyjnym kraju. Jednak do tej pory nic z tego nie wynika a ostatnie wydarzenia związane z wybuchem pandemii, odwracają uwagę od problemu.

Stowarzyszenie Beskidzki Dom w swoim apelu do władz żąda:
a) w razie powrotu do 49 województw powołać nowe województwo bielskie w granicach sześciu powiatów ziemskich: bielskiego, żywieckiego, oświęcimskiego, wadowickiego, suskiego, cieszyńskiego oraz miasta na prawach powiatu Bielska-Białej.

b) w razie zmian granic dotychczasowych województw włączyć ziemie historycznej Małopolski tj. pow. żywiecki, wschodnią część bielskiego wraz z miastem Bielskiem-Białą do woj.małopolskiego.

c) w razie braku zmian granic administracyjnych zmienić nazwę obecnego woj. śląskiego na śląsko-małopolskie oraz jego herb i flagę, by uwzględnić fakt, że połowa jego obszaru to ziemie małopolskie, które mają odrębną od śląskich tradycję, tożsamość i historię.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy