Cytologia – ważne badanie ginekologiczne, o którym warto pamiętać!

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 25.02.2020 16:40, Materiał partnera
Badanie cytologiczne jest jednym z najważniejszych badań ginekologicznych. W jakim celu jest ono prowadzone? Jak przebiega? Gdzie je wykonać?
Cytologia – ważne badanie ginekologiczne, o którym warto pamiętać!

Cytologia jest kluczowym badanie w diagnostyce nowotworów szyjki macicy. Niestety, wiele kobiet zapomina o jego systematycznym wykonywaniu, co może prowadzić do diagnozy raka szyjki macicy w zaawansowanym, trudniejszym w leczeniu stadium. Badanie to może wykonać ginekolog w swoim gabinecie. Co warto wiedzieć o cytologii?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest cytologia?
  • Gdzie można wykonać cytologię?
  • Jak przebiega badanie cytologiczne?
  • Jak intepretować wyniki cytologii?
  • Jak często wykonywać cytologię?

Czym jest cytologia?

Cytologia, inaczej badanie cytologiczne, rozmaz szyjkowy czy test Pap, to rodzaj badania ginekologicznego, które prowadzone jest na rozmazach z pochwowej części szyjki macicy.

Głównym celem cytologii jest wykrywanie raka szyjki macicy w tym stadium, gdy schorzenie to nie daje jeszcze żadnych zauważalnych objawów, czyli w tak zwanym stadium przedklinicznym.


Gdzie można wykonać cytologię?

Badanie cytologiczne jest dostępne w praktycznie każdym gabinecie ginekologicznym. Można wykonać je zarówno na NFZ, jak również prywatnie.

W przypadku NFZ badanie refundowane jest co 3 lata. Prywatnie można wykonać je częściej, zgodnie z indywidualnymi zaleceniami lekarza ginekologa.

W Bielsku-Białej można przeprowadzić cytologię u ginekologa w Klinice Galena która mieści się przy ulicy Żywieckiej 71.


Jak przebiega badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne nie jest bolesne, jest szybkie, bezpieczne i nieinwazyjne, dlatego też nie należy się go obawiać.

Na badanie cytologiczne kobieta powinna udać się najlepiej około 10-20 dnia cyklu miesiączkowego. Na około 3-4 dni przed badaniem należy zrezygnować ze współżycia, a także stosowania preparatów dopochwowych.

Badania nie przeprowadza się w okresie infekcji, upławów, a także innych dolegliwości ginekologicznych. Można przeprowadzić je dopiero po ich wyleczeniu.

Lekarz ginekolog pobiera podczas badania materiał z szyjki macicy z jej części pochwowej. W tym celu stosuje się odpowiednie akcesoria pozwalające na pobranie wymiaru – przypominają one małą szczoteczkę. Następnie specjalista umieszcza pobrany materiał na płytce albo w pojemniku i przekazuje go do dalszego zbadania przez cytologa.


Jak interpretować wyniki cytologii?

Wyniki cytologii są prezentowane najczęściej według systemu Bethesda, lecz nadal można spotkać się z wynikami według struktury Papanicolaou.

Według systemu Papanicolaou wyniki oznaczone jako I i II uznawane były za prawidłowe, bez cech przedrakowych. Przy kolejnych stopniach pojawiało się zagrożenie nowotworem.

Według systemu Bethesda prawidłowy wynik oznacza informację o braku zmian cytoonkologicznych (NILM). W przypadku ich wykrycia stosuje się inne oznaczenia, na przykład ASC-US, ASC-H, LSIL, HSIL, CIS.

Należy pamiętać o tym, że nieprawidłowy wynik cytologii wcale nie musi oznaczać, że pacjentka choruje na raka szyjki macicy.


Jak często wykonywać cytologię?

Zaleca się, aby kobiety w wieku rozrodczym wykonywały badania cytologiczne raz na 3 lata, ale niektórzy lekarze stosują tę diagnostykę raz do roku lub raz na 2 lata. W uzasadnionych przypadkach ginekolog może zalecić częstsze wykonywanie cytologii.

Podsumowując, cytologia jest bardzo ważnym badaniem diagnostycznym w ginekologii. Warto prowadzić je regularnie, aby w porę wykryć niebezpieczne zmiany nowotworowe szyjki macicy!

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy