Nie będzie śledztwa prokuratury w sprawie biskupów

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 01.10.2021 15:08,
Wniosek w sprawie złożyła państwowa komisja ds. pedofilii.
Nie będzie śledztwa prokuratury w sprawie biskupów

Prokuratura w Żywcu odmówiła wszczęcia śledztwa, wobec trzech biskupów: Tadeusza Rakoczego, Romana Pindla i Piotra Gregera oraz wobec kardynała Stanisława Dziwisza.
Zarzuty wobec hierarchów miały dotyczyć sprawy wykorzystywanego seksualnie Janusza Szymika. Szerzej informowaliśmy o tej sytuacji w artykule: Proboszcz pedofil z Międzybrodzia Bialskiego

Wniosek w sprawie złożyła państwowa komisja ds. pedofilii. Jednak zdaniem śledczych - żaden z hierarchów kościelnych nie popełnił przestępstwa w sprawie pokrzywdzonego Janusza Szymika przez księdza pedofila.

Jak poinformowała prokuratura w postanowieniu:
W tamtych latach nie było prawnego obowiązku zgłaszania takiej wiedzy organom ścigania. Powszechny prawny obowiązek denuncjacji pedofilii pojawił się dopiero wraz z nowelizacją kodeksu karnego, która weszła w życie 13 lipca 2017 r.

Prokuratura w Żywcu uznała również, że: hierarchowie wiedzieli o tym, że w przeszłości sprawa ta trafiła już wcześniej do prokuratury. Nie popełnia przestępstwa określonego w par. 1 ten, kto zaniechał zawiadomienia, mając dostateczną podstawę do przypuszczenia, że wymieniony w par. 1 organ wie o przygotowywanym, usiłowanym lub dokonanym czynie zabronionym (art. 240 par. 2. kodeksu karnego)
Jak ustalił portal onet.pl: w toku prowadzonego postępowania biskupi nie zostali przesłuchani w sprawie. Swoje ustalenia prokurator poczynił na podstawie zeznań pokrzywdzonego świadków oraz przedłożonej przez niego dokumentacji.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy