Otoczenie zamku w Bielsku-Białej wypiękniało

Region, Bielsko-Biała, MAGAZYN, Wiadomości, 13.04.2022 13:40, fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB
Efekty rewitalizacji otoczenia głównej siedziby Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej - Zamku Sułkowskich - cieszą oczy bielszczan i turystów.
Otoczenie zamku w Bielsku-Białej wypiękniało

Prace remontowo-budowlane i konserwatorskie związane z rewitalizacją otoczenia siedziby głównej Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej zakończono w marcu 2022 r. Otoczenie zamku zmieniło się na korzyść.

Prowadzone od jesieni 2020 roku roboty były drugim etapem modernizacji otoczenia zamku. W pierwszym etapie wzmocniono skarpy od strony wschodniej oraz odnowiono ceglany mur oporowy.

Projekt techniczny - obejmujący wymianę infrastruktury podziemnej (instalacje elektryczne, teletechniczne, instalacje kanalizacji deszczowej), renowację historycznych murów, odbudowę schodów zewnętrznych oraz wykonanie nowych nawierzchni z kamienia rzecznego wraz z montażem małej architektury i renowację skwerów - przygotowała pracownia architektoniczna Marek Gronner i Paweł Rączka z Bielska-Białej. Co ważne, projekt uwzględniał wnioski z badań archeologicznych przeprowadzonych przez Bożenę i Bogusława Chorążych.
- W trakcie prowadzonych prac odsłonięto XIX-wieczne mury stajni zamkowych oraz teatru książęcego i średniowieczny mur obronny oddzielający zamek od miasta. Istotne odkrycia dotyczą również budowli znajdujących się niegdyś przed skrzydłem południowym zamku. Odsłonięte fragmenty obejmują północną partię obiektu architektonicznego interpretowanego wstępnie jako budowla w typie kordegardy funkcjonującej w okresie XVII-XVIII wieku. Dodatkowo w badanym obszarze ujawniły się relikty XX-wiecznego urządzenia terenu południowego dziedzińca zamku - wyjaśniają archeolodzy z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

Koszt prac wyniósł rewitalizacyjnych 3.500.000 zł., całość sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

- Przeprowadzona modernizacja nie tylko polepszyła stan techniczny i stabilność skarpy od strony Teatru Polskiego, ale znacząco przyczynia się do podniesienia walorów zabytkowego obszaru staromiejskiego układu urbanistycznego miasta - informuje zastępca dyrektora Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej Wojciech Glądys.

źródlo: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy