reklama

Pierwsza elektroporacja w bielskim Szpitalu Wojewódzkim

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 13.06.2024 12:56, INFORMACJA PRASOWA
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, jako jeden z pierwszych ośrodków w Polsce przeprowadził ablację metodą elektroporacji systemem PulseSelect firmy Medtronic.
Pierwsza elektroporacja w bielskim Szpitalu Wojewódzkim
- Ta technika jest rewolucyjna przede wszystkim z uwagi na większe bezpieczeństwo pacjenta - wyjaśnił dr n.med Wojciech Gilowski, kardiolog, który wykonał zabieg w Szpitalu Wojewódzkim.

- Dzięki selektywności impulsu, którego charakterystyka dobrana jest tak, by wpływać jedynie na mięsień sercowy, nie uszkadzamy otaczających serce tkanek – oskrzeli, przełyku czy nerwu przeponowego. To metoda niezwykle dokładna, która nie naraża okolicznych nerwów lub naczyń. Unieszkodliwiane są wyłącznie fragmenty mięśnia sercowego pozostające w bezpośrednim kontakcie z cewnikiem– podkreślił dr Gilowski.


Eliminacja tkanki odpowiedzialnej za arytmię, wynikająca z zastosowania cewnika PulseSelect odbywa się poprzez krótkotrwałe, wysokonapięciowe impulsy elektryczne, które nieodwracalnie niszczą ognisko arytmii. - Zabiegi tego typu wykonywane są na świecie od niedawna. Zastosowanie poza badaniami klinicznymi, to ostatnie 2 lata . Kliniczna skuteczność, rozumiana jako wyleczenie objawów arytmii, pozostaje na podobnym poziomie jak przy innych, wcześniej stosowanych metodach – dodał specjalista.Szpital Wojewódzki jest piątą jednostką w Polsce, w której zdecydowano się na zastosowanie elektroporacji cewnikiem PulseSelect.

Zdaniem dr n. med Wojciecha Jaszczurowskiego, kierownika Oddziału Kardiologicznego Szpitala Wojewódzkiego, rozpoczęcie wykonywania zabiegów PFA w ośrodku, zwiększy możliwość pomocy pacjentom z tak powszechną arytmią, jaką jest migotanie przedsionków.

Do tej pory specjaliści z Oddziału Kardiologicznego Szpitala Wojewódzkiego wykonywali ablacje metodami termicznymi. Tkanka odpowiedzialna za arytmię była uszkadzana za pomocą niskiej temperatury – krioablacją, albo wysokiej – ablacją RF. - Elektroporacja nie zastąpi takich zabiegów, ale stanie się równorzędnym sposobem leczenia najpowszechniej występującej arytmii, jaką jest migotanie przedsionków – dodał dr Gilowski.źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy