Rozbudowa psychiatrii dziecięcej w bielskim szpitalu zakończona

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 29.11.2022 09:06,
Będzie więcej łóżek, a terapia będzie odbywała się w lepszych warunkach. Zakończyła się przebudowa II piętra pawilonu nr V Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej na potrzeby psychiatrii dziecięcej. Jedyny na południu województwa śląskiego oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży poszerzy swoją bazę łóżkową, co umożliwi dostęp do leczenia większej ilości małoletnich pacjentów.
Rozbudowa psychiatrii dziecięcej w bielskim szpitalu zakończona

Szpitalny pawilon nr V od 2018 r. służy dziecięcej psychiatrii - na parterze budynku funkcjonuje dzienny oddział psychiatryczny oraz poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, a na pierwszym piętrze całodobowy zamknięty oddział psychiatryczny.

Drugie piętro tego budynku pozostawało dotąd puste. W związku z ogromnymi potrzebami (pacjenci przyjmowani w trybie pilnym ze względu na zagrożenie życia i zdrowia na „dostawki”) szpital i Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, które jest organem prowadzącym dla tej placówki, zdecydowali o adaptacji pustej przestrzeni. Udało pozyskać się na ten cel ponad 1,5 mln zł z Ministerstwa Zdrowia, ponad 330 tys. zł dołożył powiat.

- Mieliśmy dotąd 17 łóżek, ale praktycznie nie zdarzyło nam się, żeby nie było „dostawek”. Przeważnie na oddziale mieliśmy ok. 22 pacjentów”- mówi Katarzyna Czauderna, dyrektor placówki. Dodaje, że coraz więcej młodych pacjentów przyjmowanych jest po próbach samobójczych. Tylko ok. 50 % młodych ludzi trafiających na oddział to mieszkańcy powiatu bielskiego i Bielska-Białej. Teren, z którego pochodzą jest o wiele większy. „Współpracujemy ze szpitalami w Sosnowcu, czy w Warszawie. Leczy się u nas pacjentka z Białegostoku - mówi Czauderna.

- Jeszcze 4 lata temu nie było takiego oddziału na Podbeskidziu, a potrzeby są ogromne. W województwie jesteśmy tylko my i Sosnowiec. Cieszę się, że tyle osób zaangażowało się w to przedsięwzięcie. Dziękuje za wsparcie wiceministrowi Stanisławowi Szwedowi, wicewojewodzie Janowi Chrząszczowi, a na ręce radnej wojewódzkiej Ewy Żak składam podziękowania panu marszałkowi – mówi starosta bielski Andrzej Płonka.

Oddział zwiększy liczbę łóżek z 17 do 30, w tym 3 w izolatkach na wypadek pacjentów z COVID-19. Na II piętrze powstały m.in. gabinety psychoterapii indywidualnej, terapii grupowej, sala terapii zajęciowej oraz sala integracji sensorycznej. Co ciekawe, w nowej kuchni oddziałowej i jadalni będą dodatkowo prowadzone zajęcia kulinoterapii. Na piętrze tym zlokalizowane są również: sale z łazienkami przeznaczone do izolacji pacjentów z COVID-19, punkt pielęgniarski, gabinet zabiegowy, pomieszczenia sanitarne w tym łazienka przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Całkowita wartość zrealizowanego projektu wyniosła 1 909 450 zł. Inwestycja była możliwa dzięki otrzymaniu przez szpital funduszy z Ministerstwa Zdrowia w ramach programu "Wsparcie inwestycji dla oddziałów psychiatrii dziecięcej w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2" w wysokości 1 536 481 zł oraz finansowej pomocy ze strony Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej w kwocie 334 780 zł (pozostałą część wydatków stanowiły środki własne szpitala).

Trwają rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na temat kontraktowania większego oddziału. Jak wygląda rozbudowany oddział oglądał m.in. Piotr Nowak, dyrektor śląskiego NFZ i lekarz Ireneusz Jelonek, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Na otwarciu obecni byli także parlamentarzyści: Małgorzata Pępek, Przemysław Koperski i Przemysław Drabek, członkowie zarządu powiatu: Barbara Adamska i Dorota Nikiel oraz przewodniczący rady powiatu Jan Borowski z radnymi.

źródło: M.Fritz / Powiat Bielski

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy