Ta inwestycja to szansa dla uzdrowiska

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 02.09.2021 17:05,
Doładujesz samochód albo hulajnogę, podreperujesz zdrowie solanką, poobserwujesz ptaki, jeże i owady, jednym słowem – odpoczniesz.
Ta  inwestycja to szansa dla uzdrowiska
Jest tylko jeden warunek. Projekt Inhalatorium z Eko-zakątkiem w Goczałkowicach-Zdroju musi zdobyć odpowiednią liczbę głosów w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie właśnie się rozpoczęło i potrwa do 19 września.

- Ta inwestycja jest unikatowa na skalę kraju, bo nie ma jeszcze w Polsce tężni solankowej działającej na zasadzie hybrydowej – mówi Jarosław Wieszołek, prezes zarządu Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój.

Inwestycja miałaby powstać pomiędzy ulicami: Borowinową i Uzdrowiskową. To na razie teren zalesiony i zaniedbany. Według założeń, zbudowany ma tu zostać pawilon z tężnią i inhalatorium, gdzie mieszkańcy będą mogli korzystać z dobrodziejstw solanki przez cały rok. Później powstaną kolejne elementy. M.in. wiata samochodowa wyposażona w stanowiska do ładowania samochodów, hulajnóg i rowerów elektrycznych. Będzie ona zasilana instalacją fotowoltaiczną, to kolejny krok w stronę ekologii – zaznacza Jarosław Wieszołek.

Będą też ścieżki dydaktyczne, domki dla jeży, hotele dla owadów, budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy, poidełka. Chcielibyśmy też sprawdzić możliwość wykorzystania borowiny pozabiegowej w ramach obiegu zamkniętego. W tym celu planujemy stworzyć doświadczalne poletka – mówi prezes uzdrowiska. Projekt zakłada również utworzenie zbiornika wody deszczowej, a nad hydrantami studni głębinowej, budowę żywej kopuły z roślin.

Jarosław Wieszołek podkreśla, że z tej inwestycji będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy regionu, a także odwiedzający Goczałkowice-Zdrój czy Beskidy turyści. Nasze uzdrowisko cieszy się dużą popularnością wśród rekonwalescentów w całej Polsce – mówi prezes. Przyjeżdżają tu przede wszystkim ze względu na skuteczność zabiegów borowinowych. Niektórzy nawet od dwudziestu lat. Chciałbym, żeby możliwości borowiny docenili także mieszkańcy Goczałkowic i turyści przyjeżdżający tu na przykład na weekend.

Projekt ma numer MBO-0139/W/21. Każdy może zagłosować tylko raz, mając możliwość przyznania 6 punktów. Po trzy w puli EKO i trzy w puli REGIO. Projekt goczałkowickiego uzdrowiska znajduje się w puli EKO.

Szczegóły dotyczące głosowania znajdują się na stronie: bo.slaskie.pl.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy